more_horiz
Wiadomości

"Możemy współpracować, jeśli...". Pierwsza rozmowa Bidena z przywódcą Chin

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 05:40
Prezydent Joe Biden rozmawiał telefonicznie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem - poinformował Biały Dom. To pierwszy bezpośredni kontakt Bidena z Xi od czasu wygrania przez niego listopadowych wyborów prezydenckich w USA i objęcia urzędu w zeszłym miesiącu.
Prezydent USA Joe Biden
Prezydent USA Joe BidenFoto: Reuters/Forum

To także pierwsza rozmowa telefoniczna Xi z prezydentem USA od czasu jego rozmowy z poprzednim amerykańskim przywódcą, Donaldem Trumpem, w marcu ubiegłego roku. Od tego czasu stosunki między oboma krajami, jak ocenia agencja Reutera, są najgorsze od wielu dziesięcioleci.

Z komunikatu Białego Domu wynika, że podczas rozmowy z Xi Jinpingiem Joe Biden wyraził zaniepokojenie "nieuczciwymi praktykami gospodarczymi" Chin. Prezydent USA naciskał również na Xi w sprawie represji Pekinu w Hongkongu i wobec Ujgurów, a także jego działań wobec Tajwanu.

shutterstock joe biden free 1200.jpg
Biden: Pentagon przygotuje strategię wobec Chin

"Powiedziałem mu, że będę współpracować"

"Powiedziałem mu, że będę współpracować z Chinami, jeśli przyniesie to korzyści Amerykanom" - napisał Biden na Twitterze po rozmowie.

Według Białego Domu obaj przywódcy dyskutowali także o walce z pandemią koronawirusa i wspólnych wyzwaniach związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym na świecie i zmianami klimatycznymi.

Czytaj także:

W środę, kilka godzin przed rozmową z Xi, prezydent Biden ogłosił powołanie w Pentagonie grupy zadaniowej, która ma przygotować strategię państwa wobec Chin.

ks

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem