Szef MSW Ukrainy: po uruchomieniu NS2 możliwe prowokacje ze strony Rosji

Po uruchomieniu gazociągu Nord Stream 2 możliwe będą prowokacje i próby ataków terrorystycznych ze strony Rosji - uważa szef MSW Ukrainy Arsen Awakow. Jego resort w sobotę poinformował o dużych wspólnych ćwiczeniach Gwardii Narodowej, policji i ratowników.

2021-06-05, 21:26

Szef MSW Ukrainy: po uruchomieniu NS2 możliwe prowokacje ze strony Rosji

Powiązany Artykuł

1200_Przydacz_PAP.jpg
Dania blokuje budowę Baltic Pipe. Wiceszef MSZ: będziemy się starali jak najszybciej wyjaśnić tę sprawę

- Mówimy o realnych zagrożeniach. Putin wczoraj powiedział, że pierwsza nitka Nord Stream 2 jest zbudowana. Gaz jeszcze jest transportowany naszym gazociągiem i powinien być transportowany jeszcze przez pewien czas, ale później najpewniej Putin będzie chciał puścić gaz, omijając Ukrainę - powiedział Awakow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

- Dlatego oczekujemy, że będą prowokacje, próby ataków terrorystycznych na naszym odcinku gazociągu i powiedzą wtedy: zobaczcie, widzicie, to dlatego puszczamy gaz przez Nord Stream 2 - dodał szef MSW.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

rurociąg nord stream 2 free pixabay 1200.jpg
"Naiwnością byłoby sądzić, że Rosja nie wykorzysta go politycznie". Ambasador RP na Ukrainie o NS2

Ćwiczenia służb

Awakow w ten sposób wyjaśniał cel ćwiczeń, które odbyły się w graniczącym z Rosją obwodzie charkowskim z udziałem Gwardii Narodowej, policji i służb ds. sytuacji nadzwyczajnych. Ćwiczono m.in. reakcję na napad na punkt kontrolny i wyciek niebezpiecznej substancji chemicznej.

Dzień wcześniej analogiczne ćwiczenia odbyły się w sąsiednim obwodzie - sumskim. Następne mają być zorganizowane w Mariupolu w Donbasie oraz na zachodzie kraju.

W piątek prezydent Rosji poinformował o zakończeniu układania rur pierwszej nitki gazociągu Nord Stream 2 i ocenił, że budowa drugiej nitki mogłaby zakończyć się w ciągu dwóch miesięcy.

Nord Stream 2 to dwunitkowa magistrala wiodąca z Rosji do Niemiec, która ma transportować 55 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie. Budowie rosyjsko-niemieckiego rurociągu sprzeciwiają się Polska, Ukraina i państwa bałtyckie. Krytycy Nord Stream 2 powtarzają m.in., że projekt ten zwiększy zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz rozszerzy wpływ Kremla na politykę europejską.

REKLAMA

PAP/in./

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej