more_horiz
Wiadomości

"My też zamkniemy trybunał niesprawiedliwości międzynarodowej". Protest związkowców pod TSUE

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 11:52
Przed budynkiem Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu rozpoczął się protest przeciwko orzeczeniu o wstrzymaniu wydobycia w kopalni Turów. Biorą w nim udział mieszkańcy kompleksu "Turów" oraz członkowie Solidarności z całej Polski. 
Protest pod siedzibą TSUE
Protest pod siedzibą TSUEFoto: PAP/EPA/JULIEN WARNAND

- Do Luksemburga przyjechali autokarami, zabrali ze sobą transparenty i gwizdki - powiedział Polskiemu Radiu Wojciech Ilnicki, szef Komisji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność Kopalni Węgla Brunatnego Turów.

shutterstock turów free 1200 (1).jpg
Ile węgla wydobywa Polska, a ile Niemcy i Czechy? Te dane są jednoznaczne
Posłuchaj
00:57 11359741_1.mp3 Przed budynkiem TSUE w Luksemburgu rozpoczął się protest przeciwko orzeczeniu o wstrzymaniu wydobycia w kopalni Turów (Karol Surówka/IAR)

W maju Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej - na wniosek Czech - nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla w kopalni Turów - do czasu pełnego wyroku w tej sprawie. Według strony czeskiej kopalnia w Turowie ma negatywny wpływ na życie mieszkańców graniczących z Polską regionów - z powodu zapylenia, hałasu i obniżania się poziomu wód gruntowych.

- Są też flagi, mamy ulotki dla mieszkańców Luksemburga. Skoro Pani Silva [Rosario Silva de Lapuerta, sędzia, która podjęła decyzję w tej sprawie - przyp red.] zamknęła kopalnię Turów decyzją jak w Korei Północnej my też zamkniemy trybunał niesprawiedliwości międzynarodowej - dodał związkowiec. Organizatorzy podają, że w proteście bierze udział około dwóch tysięcy osób.

Czytaj także: 

Polski rząd poinformował wówczas, że kopalnia nadal będzie pracowała - władze tłumaczyły to koniecznością ochrony miejsc prac i zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego dla Polski.

Polscy ministrowie rozpoczęli równocześnie negocjacje ze stroną czeską. 20 września TSUE postanowił jednak, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej dziennie 500 tysięcy euro kary za niewdrożenie środków tymczasowych.

dz

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem