"My też zamkniemy trybunał niesprawiedliwości międzynarodowej". Protest związkowców pod TSUE
Przed budynkiem Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu rozpoczął się protest przeciwko orzeczeniu o wstrzymaniu wydobycia w kopalni Turów. Biorą w nim udział mieszkańcy kompleksu "Turów" oraz członkowie Solidarności z całej Polski.
2021-10-22, 11:52
- Do Luksemburga przyjechali autokarami, zabrali ze sobą transparenty i gwizdki - powiedział Polskiemu Radiu Wojciech Ilnicki, szef Komisji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność Kopalni Węgla Brunatnego Turów.
Powiązany Artykuł
Ile węgla wydobywa Polska, a ile Niemcy i Czechy? Te dane są jednoznaczne
Posłuchaj
Przed budynkiem TSUE w Luksemburgu rozpoczął się protest przeciwko orzeczeniu o wstrzymaniu wydobycia w kopalni Turów (Karol Surówka/IAR) 0:57
Dodaj do playlisty
W maju Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej - na wniosek Czech - nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla w kopalni Turów - do czasu pełnego wyroku w tej sprawie. Według strony czeskiej kopalnia w Turowie ma negatywny wpływ na życie mieszkańców graniczących z Polską regionów - z powodu zapylenia, hałasu i obniżania się poziomu wód gruntowych.
- Są też flagi, mamy ulotki dla mieszkańców Luksemburga. Skoro Pani Silva [Rosario Silva de Lapuerta, sędzia, która podjęła decyzję w tej sprawie - przyp red.] zamknęła kopalnię Turów decyzją jak w Korei Północnej my też zamkniemy trybunał niesprawiedliwości międzynarodowej - dodał związkowiec. Organizatorzy podają, że w proteście bierze udział około dwóch tysięcy osób.
Czytaj także:
Polski rząd poinformował wówczas, że kopalnia nadal będzie pracowała - władze tłumaczyły to koniecznością ochrony miejsc prac i zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego dla Polski.
REKLAMA
Polscy ministrowie rozpoczęli równocześnie negocjacje ze stroną czeską. 20 września TSUE postanowił jednak, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej dziennie 500 tysięcy euro kary za niewdrożenie środków tymczasowych.
dz
REKLAMA