more_horiz
Wiadomości

Fotyga o NS2: niemożliwa jest zgoda na certyfikację rurociągu. On zagraża bezpieczeństwu dostaw energii

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 07:03
Zawieszenie certyfikacji Nord Stream 2 przez niemieckiego regulatora to potwierdzenie polskich argumentów - komentują europosłowie Anna Fotyga i Jerzy Buzek.
Polscy europosłowie podkreślają, że Nord Stream 2 musi  działać według prawa jednego z krajów członkowskich
Polscy europosłowie podkreślają, że Nord Stream 2 musi działać według prawa jednego z krajów członkowskichFoto: Shutterstock.com / Maximillian cabinet

Niemiecka Federalna Agencja Sieci poinformowała, że spółka Nord Stream 2 AG jest zarejestrowana w Szwajcarii, a operator gazociągu powinien działać według prawa niemieckiego. Teraz ma powstać nowa spółka zależna, już zgodnie z przepisami obowiązującymi w Niemczech.

Nord Stream 2 free 1200.jpg
Certyfikacja Nord Stream 2 wstrzymana. Prof. Legucka: Europa Środkowa i Ukraina mocno oponują wobec tego projektu

Europoseł Anna Fotyga przypomniała swoje wcześniejsze zastrzeżenia pod adresem Nord Stream 2 - firma zarejestrowana w Szwajcarii nie spełnia podstawowego wymogu certyfikacji. Ponadto zgoda na uruchomienie gazociągu jest możliwa tylko dla systemów przesyłowych, które istniały przed majem 2019 roku, a Nord Stream 2 nie był wtedy ukończony.

Dodała, że niemożliwa jest zgoda na certyfikację rurociągu, który zagraża bezpieczeństwu dostaw energii do któregokolwiek państwa członkowskiego. 

Posłuchaj
00:53 owstrzymaniu.mp3 Polscy europosłowie o wstrzymaniu certyfikacji Nord Stream 2. Korespondencja Beaty Płomeckiej (IAR)

 

forum-0625278222 (6) (1).jpg
"Nawet Nord Stream 1 nie powinien powstać". B. ambasador USA w Polsce: nie można akceptować użycia NS2 jako broni

Europoseł Jerzy Buzek podkreślił, że decyzja niemieckiego regulatora potwierdziła to, o czym grupa deputowanych pisała w ubiegłym miesiącu do Komisji Europejskiej. Nord Stream 2 musi spełnić wiele restrykcyjnych wymogów, w tym między innymi działać według prawa jednego z krajów członkowskich.

Czytaj także:

Ponadto, jego zdaniem, powołanie nowej spółki powinno oznaczać rozpoczęcie całej procedury certyfikacyjnej od początku, włączając w to analizę niemieckiego rządu dotyczącą wpływu rurociągu na bezpieczeństwo dostaw gazu do Unii.

fc

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem