more_horiz
Wiadomości

Kryzys na granicy, sytuacja na Białorusi - to tematy dzisiejszej debaty w Parlamencie Europejskim

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 05:34
Dalsze sankcje i zwiększenie presji na reżim Alaksandra Łukaszenki. Tego chcą domagać się niektórzy europosłowie podczas kolejnej debaty na temat sytuacji na Białorusi i kryzysu na polsko-białoruskiej granicy w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.
Parlament Europejski będzie debatować o sytuacji na Białorusi i granicy Unii Europejskiej
Parlament Europejski będzie debatować o sytuacji na Białorusi i granicy Unii EuropejskiejFoto: olrat/Shutterstock

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Witold Waszczykowski uważa, że deputowani powinni traktować sytuację na granicy głównie jako kryzys polityczny. - Niestety obawiam się, że wielu lewicowych polityków będzie starało się krytykować rząd za to, że mocno broni granic Unii Europejskiej - powiedział deputowany.

Posłuchaj
00:45 PE BY IAR.mp3 Parlament Europejski o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Relacja Karola Surówki (IAR)

"Komisja Europejska wspiera Polskę"

- W dalszym ciągu pokutuje to przeświadczenie, że swoboda przyjazdu do Europy jest jakąś wartością europejską. My się z tym nie zgadzamy i bronimy się przed nielegalną migracją - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej były szef polskiego MSZ-tu.

Polityk zwraca również uwagę, że pod tym względem Komisja Europejska wypowiada się w innym tonie, niż część frakcji w Parlamencie Europejskim. - Urzędnicy Unii Europejskiej daleko odeszli od ideologicznego stanowiska z 2015, 2016 roku, poparli naszą obronę granicy i nawet zdecydowali o wsparciu finansowym, 25 milionów euro. Nie jest to dużo, ale jest to potężny wyłom w dotychczasowej myśli europejskiej - powiedział Witold Waszczykowski.

Na sali ma być również mowa o prześladowaniach mniejszości polskiej, w tym o aresztowaniu Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta. - Musimy podkreślić, że Alaksandr Łukaszenka jest nie tylko dyktatorem, ale także terrorystą - mówi europoseł Platformy Obywatelskiej, Andrzej Halicki. Jak dodaje, "gdy przypomnimy porwanie samolotu, to to określenie już wtedy było uzasadnione". - Dziś jednak używa on ludzi jaką żywą broń w walce o polityczne cele, to jest działanie, które powinno go zaprowadzić przed Trybunał odpowiedzialności karnej w Hadze - dodał.

Socjaldemokraci mówią o pomocy migrantom

Socjaldemokraci zapowiadają tymczasem, że w czasie debaty zamierzają skupić się na kwestii wsparcia humanitarnego dla migrantów uwięzionych na granicy przez białoruski reżim. Mówi o tym między innymi eurodeputowany tej frakcji Leszek Miller. - Domagaliśmy się, aby Unia Europejska była w tej sprawie bardziej aktywna. Jest pewien sygnał, obiecano 700 tysięcy euro na cele humanitarne. Można powiedzieć, że Unia w tej sprawie zaczęła działać bardzo realnie, a nie tylko za pośrednictwem haseł - zaznaczył były premier.

Czytaj również:

Konserwatywni eurodeputowani zamierzają dziś również skomentować ostatnie rozmowy telefoniczne niemieckiej kanclerz Angeli Merkel z Alaksandrem Łukaszenką, uznają to bowiem za "nieuzasadnione podnoszenie rangi nielegalnie wybranego autokraty". Zwolennicy kanclerz mówią tymczasem, że były to "konieczne próby deeskalacji napięcia".

Temat Białorusi kontynuowany będzie w Parlamencie Europejskim w środę. Przemówienie na sali obrad wygłosi Swiatłana Cichanouska, liderka białoruskiej opozycji, która od roku najprawdopodobniej pełniłaby urząd prezydenta Białorusi, gdyby Alaksandr Łukaszenka nie sfałszował wyborów.

jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem