Kryzys na granicy, sytuacja na Białorusi - to tematy dzisiejszej debaty w Parlamencie Europejskim
Dalsze sankcje i zwiększenie presji na reżim Alaksandra Łukaszenki. Tego chcą domagać się niektórzy europosłowie podczas kolejnej debaty na temat sytuacji na Białorusi i kryzysu na polsko-białoruskiej granicy w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.
2021-11-23, 05:34
Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Witold Waszczykowski uważa, że deputowani powinni traktować sytuację na granicy głównie jako kryzys polityczny. - Niestety obawiam się, że wielu lewicowych polityków będzie starało się krytykować rząd za to, że mocno broni granic Unii Europejskiej - powiedział deputowany.
Posłuchaj
"Komisja Europejska wspiera Polskę"
- W dalszym ciągu pokutuje to przeświadczenie, że swoboda przyjazdu do Europy jest jakąś wartością europejską. My się z tym nie zgadzamy i bronimy się przed nielegalną migracją - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej były szef polskiego MSZ-tu.
Polityk zwraca również uwagę, że pod tym względem Komisja Europejska wypowiada się w innym tonie, niż część frakcji w Parlamencie Europejskim. - Urzędnicy Unii Europejskiej daleko odeszli od ideologicznego stanowiska z 2015, 2016 roku, poparli naszą obronę granicy i nawet zdecydowali o wsparciu finansowym, 25 milionów euro. Nie jest to dużo, ale jest to potężny wyłom w dotychczasowej myśli europejskiej - powiedział Witold Waszczykowski.
Na sali ma być również mowa o prześladowaniach mniejszości polskiej, w tym o aresztowaniu Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta. - Musimy podkreślić, że Alaksandr Łukaszenka jest nie tylko dyktatorem, ale także terrorystą - mówi europoseł Platformy Obywatelskiej, Andrzej Halicki. Jak dodaje, "gdy przypomnimy porwanie samolotu, to to określenie już wtedy było uzasadnione". - Dziś jednak używa on ludzi jaką żywą broń w walce o polityczne cele, to jest działanie, które powinno go zaprowadzić przed Trybunał odpowiedzialności karnej w Hadze - dodał.
REKLAMA
Socjaldemokraci mówią o pomocy migrantom
Socjaldemokraci zapowiadają tymczasem, że w czasie debaty zamierzają skupić się na kwestii wsparcia humanitarnego dla migrantów uwięzionych na granicy przez białoruski reżim. Mówi o tym między innymi eurodeputowany tej frakcji Leszek Miller. - Domagaliśmy się, aby Unia Europejska była w tej sprawie bardziej aktywna. Jest pewien sygnał, obiecano 700 tysięcy euro na cele humanitarne. Można powiedzieć, że Unia w tej sprawie zaczęła działać bardzo realnie, a nie tylko za pośrednictwem haseł - zaznaczył były premier.
- Premier: ryzyko agresji militarnej ze strony Rosji jest realne
- Mariusz Kamiński: Łukaszenka będzie musiał się cofnąć
Konserwatywni eurodeputowani zamierzają dziś również skomentować ostatnie rozmowy telefoniczne niemieckiej kanclerz Angeli Merkel z Alaksandrem Łukaszenką, uznają to bowiem za "nieuzasadnione podnoszenie rangi nielegalnie wybranego autokraty". Zwolennicy kanclerz mówią tymczasem, że były to "konieczne próby deeskalacji napięcia".
Temat Białorusi kontynuowany będzie w Parlamencie Europejskim w środę. Przemówienie na sali obrad wygłosi Swiatłana Cichanouska, liderka białoruskiej opozycji, która od roku najprawdopodobniej pełniłaby urząd prezydenta Białorusi, gdyby Alaksandr Łukaszenka nie sfałszował wyborów.
REKLAMA
jmo
REKLAMA