more_horiz
Wiadomości

Niepokojące doniesienia z ukraińskiej granicy. Rosja i Białoruś przygotowują się na manewry

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 13:59
Jak poinformował białoruski minister obrony Wiktar Chrenin, Białoruś i Rosją planują manewry w ramach zabezpieczania granicy południowej z Ukrainą.
Białoruski minister obrony: Białoruś i Rosją planują manewry w ramach zabezpieczania granicy południowej z Ukrainą
Białoruski minister obrony: Białoruś i Rosją planują manewry w ramach zabezpieczania granicy południowej z UkrainąFoto: paparazzza/Shutterstock

Planujemy przeprowadzenie manewrów wspólnie z naszymi partnerami, najważniejszym sojusznikiem strategicznym, Rosją - powiedział Chrenin, cytowany przez agencję BiełTA. Minister oświadczył, że chodzi o "kompleks działań w perspektywie średniookresowej".

Dodał również, że w przyszłym roku oba kraje nie planują dużych manewrów "w rodzaju Zachodu (Zapadu) lub Tarczy Związku".

Rosyjscy żołnierze w gotowości

Z kolei Aleksander Łukaszenka oświadczył, że "Zachód rozumie, po której stronie będzie Białoruś w przypadku wojny na granicy Federacji Rosyjskiej".

- Oni (red. Zachód) doskonale rozumieją, że jeśli rozpoczną wojenkę w Donbasie czy gdzieś jeszcze na granicy z Rosją, Białoruś nie będzie stać z boku. I wiadomo, na której będzie stronie - oznajmił Łukaszenka. Utrzymywał przy tym, że "oni zaczęli wzmacniać swoją północną, białorusko-ukraińską granicę".

Władze w Kijowie informują o koncentracji ok. 90 tys. rosyjskich żołnierzy w pobliżu granicy Rosji z Ukrainą. Dane wywiadowcze wskazują również na istnienie konkretnych planów, sugerujących ponowną rosyjską inwazję na Ukrainę tej zimy. Część ekspertów uważa, że do ewentualnego ataku mogłoby dojść także z terytorium Białorusi.

Ryzykowny atak

Jak ocenił w rozmowie z Polska Times szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch, pełna inwazja na Ukrainę byłaby ryzykowna dla Rosji i prezydenta Władimira Putina. 

Według niego Rosja może wykorzystać sytuację na Białorusi do eskalacji działań przeciw Ukrainie, jednak "gdyby doszło do czegoś takiego, jak pełna inwazja na Ukrainę, to (...) Władimir Putin (...) bardzo dużo by ryzykował". - To nie jest tak, że wojna skończyłaby się dla Rosji bezkrwawo i bez wpływu na popularność Władimira Putina - stwierdził Jakub Kumoch.

Zwrócił także uwagę, że "Ukraina pokazała w 2014 roku, że wcale nie jest krajem, który bardzo łatwo oddaje swoją niepodległość". - Determinacja narodu ukraińskiego jest duża, a siły zbrojne Ukrainy są w lepszej kondycji niż w roku 2014 - wskazał.

Zobacz także: Monika Pawłowska i Bogusław Wontor

Czytaj także:

ng

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem