Bardzo trudne warunki w Libanie. Z Polski wyleci kolejny transport z pomocą

2021-12-06, 11:16

Bardzo trudne warunki w Libanie. Z Polski wyleci kolejny transport z pomocą
Liban wciąż zmaga się ze skutkami zeszłorocznego wybuchu w Bejrucie. A to nie jedyny problem tego bliskowschodniego państwa. Foto: Ali Chehade/Shutterstock

W poniedziałek zostanie wysłany do Libanu kolejny transport z pomocą humanitarną. Wsparcia bliskowschodniemu państwu udziela polska sekcja papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Do Libanu trafią m.in. leki, artykuły chemiczne i mleko w proszku.

"Fundacja ICARE, działająca przy Kościele Grecko-Melchickim, alarmuje, że największymi ofiarami sytuacji ekonomicznej w Libanie są dzieci" - wskazało stowarzyszenie PKWP w komunikacie. Zwróciło uwagę, że w państwie tym zamkniętych może zostać ok. 1500 katolickich szkół. "Brakuje środków na ich utrzymanie, a rodzice, którzy np. w sektorze publicznym zarabiają 40 dolarów, nie są w stanie zapłacić 20 dolarów za miesięczne czesne" - podkreślono.

Do Libanu wcześniej przekazana została kwota 500 tys. euro. Środki te Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie zebrało w Dniu Solidarności z Kościołem Prześladowanym.

Jak powiedział dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie ksiądz profesor Waldemar Cisło pomoc dla Libanu, który przeżywa głęboki kryzys gospodarczy, spotęgowany korupcją i wybuchem gazu w Bejrucie jest szczególnie nagląca.

Posłuchaj

Ks. prof. Waldemar Cisło o problemach katolickich szkół w Libanie (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

Trudna sytuacja w Libanie. Do kraju zostaną wysłane m.in. leki i środki czystości

Samolot odleci do Bejrutu przy wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej. Dary otrzymano m.in. od polskich firm. - Na pokładzie samolotu, który 6 grudnia leci do Libanu, jest 8 ton mleka w proszku od Fundacji PKP, 2 tony lekarstw od Polfy Tarchomin oraz chemia i środki czystości, które otrzymaliśmy od PGD Polska - powiedział ks. Piotr Wojtasiński, specjalista ds. międzynarodowych projektów humanitarnych PKWP.

Leki, jakie Stowarzyszenie PKWP otrzymało od Polfy Tarchomin, można przechowywać bez lodówki. Jest to o tyle ważne, że właściwe przechowywanie lekarstw jest w Bejrucie utrudnione. - W stolicy mieszkańcy mają dostęp do prądu od jednej do dwóch godzin dziennie - podkreślił ks. prof. Cisło.

Po wojnie na Bliskim Wschodzie Chrześcijanie w Libanie stanowią jedną trzecią obywateli. Bezrobocie w tym kraju wynosi 70 procent, a tysiące rodzin, po ubiegłorocznym wybuchu gazu w Bejrucie, pozostaje bezdomnych.

***

Edukację dzieci w Libanie można wesprzeć, wysyłając wiadomość SMS o treści RATUJE na nr 72405.

Czytaj także:

ms

Polecane

Wróć do strony głównej