more_horiz
Wiadomości

Korea Północna wraca do jądrowego wyścigu zbrojeń? Niepokojący komunikat

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2022 08:39
Korea Północna może wznowić próby międzykontynentalnych pocisków balistycznych (ICBM) i broni jądrowej - zasugerowano w komunikacie z zebrania biura politycznego pod przewodnictwem Kim Dzong Una. Krok ten ma przygotować kraj na "długoterminową konfrontację" z USA.
Biuro polityczne pod przewodnictwem Kim Dzong Una podkreśla, że Korea Północna musi się przygotować na długoterminową konfrontację z amerykańskimi imperialistami
Biuro polityczne pod przewodnictwem Kim Dzong Una podkreśla, że Korea Północna musi się przygotować na "długoterminową konfrontację z amerykańskimi imperialistami" Foto: Shutterstock/Alexander Khitrov

Biuro polityczne rządzącej Partii Pracy Korei opowiedziało się za "podjęciem praktycznych działań" w celu wzmocnienia "siły fizycznej do obrony" w obliczu "wrogiej polityki i zagrożenia wojskowego ze strony USA" - napisano w komunikacie opublikowanym przez oficjalną agencję prasową KCNA.

Wznowienie działań

Biuro nakazało "ponowne rozważenie ogólnej skali środków na rzecz budowy zaufania, które podjęliśmy z naszej własnej inicjatywy" oraz "wznowienia wszystkich tymczasowo wstrzymanych działań" – czytamy w oświadczeniu. Według komentatorów chodzi o moratorium na testy ICBM i próby jądrowe, ogłoszone przez Pjongjang w 2018 r.

Korea Płn. wprowadziła to moratorium przed historycznym pierwszym spotkaniem przywódcy tego kraju Kim Dzong Una z ówczesnym prezydentem USA Donaldem Trumpem. Negocjacje początkowo budziły nadzieje na pojednanie i denuklearyzację Korei Płn., ale drugi szczyt przywódców w lutym 2019 roku zakończył się fiaskiem i rokowania utknęły w martwym punkcie.

Próby rakietowe

Korea Północna przeprowadziła już w tym roku cztery próby rakietowe i wystrzeliła sześć pocisków balistycznych, ale nie były to rakiety międzykontynentalne. Pjongjang twierdzi, że testowano między innymi "broń hipersoniczną", choć zagraniczni obserwatorzy nie mają co do tego pewności.

W depeszy KCNA oceniono, że zagrożenie ze strony USA "osiągnęło poziom niebezpieczeństwa, którego nie można przeoczyć, pomimo naszych szczerych wysiłków na rzecz utrzymania ogólnej fali złagodzenia napięć na Półwyspie Koreańskim od szczytu KRLD-USA w Singapurze” z 2018 roku". Dodano, że Korea Północna musi się przygotować na "długoterminową konfrontację z amerykańskimi imperialistami".

Krytyka USA

Od spotkań przywódców Stany Zjednoczone przeprowadziły "setki ćwiczeń wojennych" i "testów wszelkiego rodzaju broni" oraz dostarczały "ultranowoczesne środki uderzeniowe" do Korei Południowej, co zagraża bezpieczeństwu Korei Północnej - napisano.

Skrytykowano również najnowsze sankcje nałożone na KRLD przez administrację prezydenta USA Joe Bidena.

Czytaj także:

fc

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem