"Będą ich setki tysięcy, a nawet miliony". Europa przygotowuje się na falę uchodźców z Ukrainy

2022-02-22, 11:35

"Będą ich setki tysięcy, a nawet miliony". Europa przygotowuje się na falę uchodźców z Ukrainy
Polska jest wymieniana prze niemieckie media, jako najważniejszy kraj przyjmujący uchodźców. Foto: PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Polska jest wymieniana jako najważniejszy kraj przyjmujący uchodźców - pisze we wtorek niemiecki "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Dziennik podkreśla, że kraje Europy Środkowej przygotowują się na falę uchodźców z Ukrainy, a w zależności od scenariusza będą ich setki tysięcy, a nawet miliony.

- Jesteśmy bardzo czujni i przygotowani na wszystkie możliwe scenariusze - powiedziała w poniedziałek w Wiedniu minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser, gdzie połączyła wizytę inauguracyjną u austriackiego ministra spraw wewnętrznych Gerharda Karnera z otwarciem bałkańskiej konferencji na temat uchodźców.

Niemcy przygotowują się do udzielenia "schronienia i wsparcia humanitarnego". Koncentrują się jednak na pomocy humanitarnej w krajach graniczących z Ukrainą. - Przygotowujemy się przede wszystkim do wspierania krajów sąsiednich. To jest pierwszy scenariusz - mówiła minister.

"Szczególny obowiązek"

UE od kilku tygodni współpracuje z państwami członkowskimi nad planami awaryjnymi. "Komisarz UE do spraw wewnętrznych Ylva Johansson powiedziała to w weekend podczas Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium. Odniosła się również w szczególności do krajów bezpośrednio graniczących z Ukrainą, która liczy około 41 milionów mieszkańców" - pisze FAZ. Johansson wymieniła Polskę, która graniczy bezpośrednio z Ukrainą, "jako najważniejszy kraj przyjmujący uchodźców, ale także Włochy, Niemcy i Francję". W tych krajach mieszka już wielu Ukraińców.

Posłuchaj

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz powiedział, że wprowadzenie wojsk rosyjskich na teren samozwańczych republik na Ukrainie to naruszenie integralności terytorialnej naszego wschodniego sąsiada (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

"Polska, której obywatele czują dużą sympatię do zagrożonej Ukrainy, uważa, że ma szczególny obowiązek" - zauważa FAZ. W piątek rząd przyjął program "Pomoc dla Ukrainy". Premier Mateusz Morawiecki utworzył międzyresortowe grupy robocze ds. przyjmowania uchodźców oraz rannych z Ukrainy - poinformowało w weekend jego biuro. - W przypadku rosyjskiego ataku chcemy złagodzić jego skutki - powiedział szef rządu. Jak podkreślił, niezbędna infrastruktura jest przygotowywana we wschodniej Polsce, ale uwzględnia się również wnętrze kraju - pisze niemiecki dziennik i przypomina, że polskie władze "od tygodni przygotowują listę możliwości zakwaterowania i wyżywienia (...) W Polsce mieszka już co najmniej milion Ukraińców (...)".

Nie tylko do Europy

FAZ zwraca uwagę, że "spośród wszystkich krajów UE, Rumunia ma najdłuższą granicę z Ukrainą, liczącą około 650 kilometrów" - zauważa FAZ. Rząd tego kraju nie wyklucza "masowego napływu uchodźców", powiedział w zeszłym tygodniu minister spraw wewnętrznych Lucian Bode w rumuńskiej telewizji. Tymczasowe zakwaterowanie dla uchodźców zostało już utworzone we wszystkich obwodach wzdłuż granicy z Ukrainą. Dodatkowo określono lokalizacje dla większych ośrodków recepcyjnych z odpowiedzialnym tam personelem medycznym.

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" pisze, że nie tylko kraje takie, jak Polska, Rumunia, Słowacja czy Węgry, ale również Izrael, do którego w 2021 r. wyemigrowało 2800 osób z Ukrainy i 7000 z Rosji, spodziewa się uchodźców. W niedzielę w Tel Awiwie wylądowało już 75 osób z Ukrainy. Minister imigracji Pnina Tamano-Shata powitała ich słowami: "Nasze przesłanie dla Żydów na Ukrainie jest jasne: Izrael zawsze będzie ich domem". Nawet 200 tysięcy obywateli Ukrainy teoretycznie mogłoby skorzystać z izraelskiego prawa do "powrotu" do Izraela - napisała w poniedziałek gazeta "Juedische Allgemeine".

ZOBACZ TAKŻE: Bartosz Cichocki (abasador RP w Kijowie) o rosyjskim zagrożeniu

Czytaj także:

paw/

Polecane

Wróć do strony głównej