Agencja Fitch po raz kolejny obniżyła rating Rosji. Kraj zbliża się do niewypłacalności
Agencja ratingowa Fitch po raz kolejny obniżyła rating Rosji, tym razem z poziomu B do C. Jest to kolejny tak zwany poziom śmieciowy.
2022-03-09, 04:09
Ekonomiści z tej agencji podkreślili jednocześnie, że nieuchronnie zbliża się niewypłacalność kraju. To efekt licznych sankcji nałożonych przez Zachód na Rosję po jej inwazji na Ukrainę. Sprawiają one, że Rosja ma coraz mniejszą zdolność do obsługi zadłużenia.
Giełda w Moskwie nie działa kolejny dzień - wczoraj również nie została otwarta w obawie o krach.
W poprzednich dniach agencje ratingowe Fitch i Moody's obniżyły status długu Rosji do śmieciowego. Poprzednim krajem, który zanotował tak duży i gwałtowny spadek wiarygodności kredytowej, była Korea Południowa w czasie kryzysu azjatyckiego 1997 roku.
Moody's: posiadacze obligacji odzyskają tylko część inwestycji
Według agencji ratingowej Moody's zagraniczni posiadacze obligacji prawdopodobnie odzyskają tylko część swoich inwestycji. "Pierwszy raz od rewolucji bolszewickiej w 1917 r. pojawiło się widmo poważnego braku spłaty zagranicznych obligacji" - stwierdził w swojej analizie Reuters.
Autorzy depeszy powołali się na ocenę agencji ratingowej Moody's, która stwierdziła, że "ryzyko niewypłacalności wzrosło i że zagraniczni posiadacze obligacji prawdopodobnie odzyskają tylko część swoich inwestycji".
REKLAMA
"W niedzielę agencja Moody's obniżyła rating kredytowy Rosji do poziomu C, drugiego najniższego szczebla w swojej drabinie ratingowej, powołując się na kontrolę kapitału przez bank centralny, która może ograniczyć płatności z tytułu zagranicznego zadłużenia kraju i doprowadzić do niewypłacalności" - przypomniał Reuters.
Moody's tłumaczył swoją decyzję poważnymi obawami, co do gotowości i zdolności Rosji do spłaty swoich zobowiązań.
»» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny ««
***
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
REKLAMA
dn
REKLAMA