Sankcje na rosyjski i białoruski transport. Apel ministrów transportu Polski i krajów bałtyckich

Ministrowie ds. transportu i infrastruktury Polski, Litwy, Łotwy oraz Estonii wystosowali list do unijnej komisarz transportu Adiny Valean, w którym wezwali do zablokowania na poziomie całej Wspólnoty połączeń handlowych z Rosją i Białorusią.

2022-03-24, 01:14

Sankcje na rosyjski i białoruski transport. Apel ministrów transportu Polski i krajów bałtyckich
Ministrowie transportu Polski i krajów bałtyckich wezwali do zakazu transportu do i z Rosji i Białorusi. Foto: PAP/Wojtek Jargiło

W obliczu inwazji Rosji na Ukrainę, podpisani pod listem ministrowie domagają się natychmiastowego, czasowego zakazu transportu towarów z i do tych państw drogą lądową i morską.

Apel ministrów z krajów bałtyckich i Polski

Przypomnieli, że Unia Europejska objęła już sankcjami rosyjski transport lotniczy, a inne wprowadzone sankcje są bezprecedensowym uderzeniem w rosyjską gospodarkę. Ministrowie zaproponowali również wykluczenie Federacji Rosyjskiej i Republiki Białoruś z Międzynarodowego Forum Transportowego oraz cofnięcia zezwoleń Europejskiej Konferencji Ministrów Transportu na przewozy drogowe wykonywane przez przewoźników, mających siedzibę na terytoriach tych państw.

Ich zdaniem należy też rozważyć zawieszenie stosowania Konwencji o międzynarodowym przewozie towarów z zastosowaniem karnetów TIR w przewozach z Rosją i Białorusią.

Minister infrastruktury: wspólna decyzja UE sprawi, że sankcje będą skuteczne

- Mam nadzieję na rychłe decyzje szefów rządów państw UE w ramach Rady Europejskiej w tym temacie. Tylko wspólna decyzja wszystkich państw Unii Europejskiej sprawi, że nałożone na Rosję sankcje będą skuteczne. Nie może być też łatwego sposobu obejścia nałożonych zakazów, dlatego środki morskie muszą być wdrażane równolegle ze środkami w sektorze transportu drogowego - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

REKLAMA

Czytaj również:

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

dn

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej