Autokrytyczne wnioski Steinmeiera. "Popełniłem błędy w kontaktach z Rosją i Putinem"
Niemiecki prezydent Frank-Walter Steinmeier przyznał w rozmowie z dziennikarzami, że popełnił błędy w kontaktach z Władimirem Putinem oraz w polityce wobec Rosji, między innymi popierając budowę gazociągu Nord Stream 2.
2022-04-04, 23:33
Frank-Walter Steinmeier rozmawiał z reporterami w berlińskim pałacu Bellevue. Jego wypowiedzi zrelacjonował dziennikarz "Frankfurter Allgemeine Zeitung" Eckhart Lohse. Za błąd w polityce wobec Rosji niemiecki prezydent uznał popieranie gazociągu Nord Stream 2, który jeszcze w zeszłym roku określał mianem "mostu" w stosunkach rosyjsko-niemieckich.
- Stawialiśmy na budowę mostów, w które Rosja już nie wierzyła i przed którymi ostrzegali nas nasi partnerzy - wskazał. Jak ocenił "FAZ", prezydent "przedstawił bardzo fundamentalną samokrytykę".
Szef Republiki Federalnej Niemiec przyznał, że pomylił się w ocenie przywódcy Rosji "podobnie jak inni". Jak tłumaczył, był przekonany, że "Władimir Putin nie zaakceptuje całkowitej ruiny gospodarczej, politycznej i moralnej swojego kraju w imię własnej imperialnej manii". - Tak długo, jak długo rządzić będzie Putin, nie będzie powrotu do status quo ante - podkreślił Frank-Walter Steinmeier.
Prezydent przyznał także, że Niemcom "nie udało się stworzyć wspólnego europejskiego domu, który obejmuje Rosję". - Zawiodło podejście polegające na włączeniu Rosji we wspólną architekturę bezpieczeństwa - podał.
REKLAMA
Pajęczyna rosyjsko-niemieckich powiązań
Pytany o krytyczne wypowiedzi ukraińskiego ambasadora Andrija Melnyka pod swoim adresem, Frank-Walter Steinmeier bronił się przed zarzutem obojętności wobec losów Ukrainy. W wywiadzie opublikowanym w sobotnim wydaniu gazety "Tagesspiegel" ambasador Ukrainy ostro skrytykował prezydenta Niemiec za "tworzenie od dziesięcioleci pajęczyny powiązań z Rosją".
Tydzień wcześniej Andrij Melnyk zarzucał prezydentowi, że do udziału w "Koncercie solidarności z Ukrainą" zostali zaproszeni rosyjscy artyści. Ambasador uznał to za afront i kategorycznie odmówił wzięcia udziału w tym wydarzeniu.
***
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:
REKLAMA
Czytaj także:
- "Tylko twarde podejście może zatrzymać agresję Rosji". Szefowie MSZ W. Brytanii i Ukrainy wzywają do zaostrzenia sankcji
- Niemcy wydalają 40 rosyjskich dyplomatów. Uznano ich za "osoby niepożądane"
ng
REKLAMA