more_horiz
Wiadomości

Gruzja i Mołdawia coraz bliżej UE. Kraje otrzymały kwestionariusze dot. członkostwa

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2022 18:53
Po Ukrainie teraz Mołdawia i Gruzja otrzymały od Komisji Europejskiej do wypełnienia dokumenty dotyczące członkostwa w Unii Europejskiej. Odpowiedzi na pytania w kwestionariuszach są niezbędne, aby Komisja mogła na ich podstawie wydać opinię w sprawie nadania tym państwom statusu kandydatów do Wspólnoty.
KE wręczyła Gruzji i Mołdawii dokumenty dot. członkostwa w Unii Europejskiej
KE wręczyła Gruzji i Mołdawii dokumenty dot. członkostwa w Unii EuropejskiejFoto: ZURAB KURTSIKIDZE/PAP/EPA

"To pierwszy krok. Jesteśmy gotowi, by działać bardzo szybko. Im szybciej te dokumenty zostaną wypełnione, tym szybciej będziemy mogli przedstawić opinię Radzie Europejskiej" - napisał na Twitterze komisarz do spraw polityki sąsiedztwa i rozszerzenia Oliver Varhleyi. Podkreślił ponadto, że Komisja służy pomocą ekspercką przy wypełnianiu kwestionariusza.

Taką samą deklarację składała w ubiegłym tygodniu w Kijowie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która przekazała dokumenty do wypełnienia ukraińskim władzom. Zwykle mniej więcej półtora roku mija od momentu wysłania wniosku o członkostwo w Unii do wydawania opinii przez Komisję Europejską. Jednak w tym przypadku wszystkie procedury mają być przyspieszone.

Politycy w Kijowie spodziewają się, że już w czerwcu Ukraina mogłaby otrzymać status kraju kandydującego do Wspólnoty.

Posłuchaj
00:57 11682912_1.mp3 KE wręczyła Gruzji i Mołdawii dokumenty dot. członkostwa w Unii - relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 

Czytaj także:

ng

Zobacz także

Zobacz także