Zamach bombowy w Kabulu. Rosną obawy o bezpieczeństwo w czasie ramadanu
W zamachu bombowym w Kabulu zginęła jedna osoba. To druga eksplozja w stolicy Afganistanu w ciągu dwóch dni. Bomba wybuchła w furgonetce pasażerskiej. Eksplozja zabiła jedną kobietę i raniła trzy inne. Do zorganizowania zamachu przyznało się Państwo Islamskie.
2022-05-01, 08:37
Przedwczoraj zamachowiec samobójca wysadził się w sunnickim meczecie w trakcie popołudniowej modlitwy. Jak podał Reuter, w wyniku eksplozji zginęło 50 osób.
Święto Przerwania Postu
W kraju rządzonym przez talibów rosną obawy o bezpieczeństwo w związku z przypadającym dziś muzułmańskim świętem Id al-Fitr. W związku z zakończeniem ramadanu w islamie, muzułmanie w atmosferze radości pozdrawiają się słowami "id mubarak", składają sobie życzenia i obdarowują prezentami.
Władze Afganistanu zapewniają jednak, że zapewnią obywatelom bezpieczeństwo - pomimo że jest to już kolejny zamach przeprowadzony w Kabulu podczas ostatniego miesiąca. Do kilku z nich przyznały się bojówki Państwa Islamskiego działające na terenie Afganistanu.
W czwartek (28.04) w Mazar-i-Szarif na północy Afganistanu doszło do zamachów bombowych na dwa minibusy przewożące szyitów; zginęło co najmniej 11 osób - podała agencja Kyodo. Z kolei w przeprowadzonych pod koniec zeszłego tygodnia zamachach bombowych na meczety i szkoły religijne w północnym Afganistanie zginęły co najmniej 43 osoby, a kilkadziesiąt zostało rannych.
REKLAMA
Państwo Islamskie wrogiem talibów
Poprzednie tego rodzaju ataki terrorystyczne (wymierzone w instytucje edukacyjne) w Afganistanie były przeprowadzane przez skonfliktowany z talibami lokalny odłam Państwa Islamskiego (IS), tzw. Prowincję Chorasan. W maju 2021 roku, trzy miesiące przed opanowaniem Kabulu przez talibów, ponad 60 dzieci zginęło w zamachu przeprowadzonym przez to ugrupowanie w szyickiej części stolicy.
Liczące ponad pół miliona mieszkańców (głównie narodowości tadżyckiej) Mazar-i-Szarif to największe miasto w północnym Afganistanie. Działające w Afganistanie Państwo Islamskie - Prowincji Chorasan (IS-Ch) nasiliło swoje ataki po przejęciu w połowie sierpnia 2021 władzy nad krajem przez Taliban. Państwo Islamskie - Prowincja Chorasan (IS-Ch) jest obecnie największym wrogiem talibów - wskzała AP.
- Jakie są obecne cele Państwa Islamskiego i Al-Kaidy? Wywiad USA opublikował raport
- Kryzys humanitarny w Afganistanie. Milion dzieci pracuje, by utrzymać rodziny
- Śmierć ponad 100 osób związanych z poprzednim rządem. Raport ONZ dot. działań talibów
nt
REKLAMA
REKLAMA