more_horiz
Wiadomości

SBU: rosyjskie służby specjalne werbowały ukraińskich uczniów. "Stale przebywali przy posterunku"

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2022 20:23
Rosyjskie służby specjalne werbowały ukraińskich uczniów – poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) obwodu wołyńskiego.
24 lutego Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainie. Na zdjęciu: ukraińscy wojskowi na froncie w połowie kwietnia br. By zdobyć potrzebne informacje o pozycjach wojsk , sprzęcie wojskowym, sytuacji w regionie, rosyjskie służby próbowały werbować ukraińskich uczniów - ustaliła SBU
24 lutego Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainie. Na zdjęciu: ukraińscy wojskowi na froncie w połowie kwietnia br. By zdobyć potrzebne informacje o pozycjach wojsk , sprzęcie wojskowym, sytuacji w regionie, rosyjskie służby próbowały werbować ukraińskich uczniów - ustaliła SBUFoto: PAP/EPA/STR

- W Łucku SBU stwierdziła trzy takie przypadki. Nastolatki fotografowały wojskowe obiekty. W ich telefonach znaleziono korespondencję z nieznajomymi, którzy "interesowali się" sytuacją w regionie – podała SBU.

SBU podała, że funkcjonariusze ochrony prawa w Łucku zauważyli trzech nastolatków, którzy stale przebywali w pobliżu jednego z posterunków, przy czym nie potrafili wyjaśnić dlaczego.

W ich telefonach służba znalazła wiele fotografii lotniska wojskowego oraz punktu remontowego samolotów w Łucku.

W korespondencji z ukraińskimi uczniami nieznajomi abonenci rosyjscy zadawali siódmoklasistom pytania o sytuację w regionie, prozmieszczenie wojskowych obiektów oraz sprzętu wojskowego.

Przedstawiciele kontrwywiadu wyjaśnili uczniom, dlaczego taka korespondencja jest bardzo ryzykowna. Przeprowadzili także rozmowy profilaktyczne z rodzicami dzieci.

Nasilona działalność szpiegowska Rosji: poszukiwanie nowych metod

Europejskie organy bezpieczeństwa zakładają, że Rosja będzie teraz dostosowywać swoją działalność szpiegowską, aby nadal pozyskiwać informacje z dziedziny polityki, biznesu, wojskowości i badań naukowych - zważywszy na wydalenie około 400 dyplomatów, którzy najpewniej byli szpiegami Kremla z państw europejskich - zauważa tymczasem telewizja ARD. Według ekspertów ds. bezpieczeństwa można założyć, że "nasilą się np. ataki cybernetyczne". Spodziewają się głównie ataków hakerskich, których celem są informacje dotyczące polityki energetycznej, sankcji i projektów zbrojeniowych.

"Polskie władze ostrzegły niedawno, że coraz częściej celem ataków mogą być także członkowie rosyjskiej opozycji i działacze ukraińscy" - przypomina ARD. Oprócz ataków hakerskich "renesans mogą przeżyć stare metody z czasów zimnej wojny".

Według osób z kręgów sił bezpieczeństwa Moskwa będzie w przyszłości korzystać z większej liczby podróżujących szpiegów, czyli osób wyposażonych w fałszywe tożsamości, które podróżują do kraju docelowego tylko w określonym celu - informuje ARD. Może powrócić także instytucja tzw. nielegałów.

***

Czytaj także:

PAP/IAR/in.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl


Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem