Nowa fala migracji do Europy przez kryzys żywnościowy. Cypr prognozuje ogromny napływ ludzi

2022-06-04, 21:35

Nowa fala migracji do Europy przez kryzys żywnościowy. Cypr prognozuje ogromny napływ ludzi
Od początku roku do krajów Med5 przybyło ponad 36 tysięcy migrantów. Foto: shutterstock.com/Richard Juilliart

Ponad 150 tys. migrantów może przybyć w tym roku z Afryki i Bliskiego Wschodu na południe Europy w rezultacie kryzysu żywnościowego wywołanego przez wojnę na Ukrainie - ocenił minister spraw wewnętrznych Cypru Nikos Nouris. Scenariusz taki przedstawił podczas spotkania szefów MSW pięciu krajów basenu Morza Śródziemnego (Med5) w Wenecji.

Grupę Med5 tworzą: Włochy, Hiszpania, Grecja, Malta i Cypr. Od początku tego roku do tych pięciu krajów nad Morzem Śródziemnym przybyło ponad 36 tysięcy migrantów - wynika z danych Urzędu Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR). W 2021 roku liczba ta przekroczyła 123 tysiące.

"Trzeba działać szybko"

O konsekwencjach kryzysu żywnościowego w najbiedniejszych państwach świata w wyniku blokady eksportu zbóż z Ukrainy mówiła również włoska minister spraw wewnętrznych Luciana Lamorgese.

- Trzeba działać szybko, bo inaczej staniemy w obliczu kryzysu humanitarnego ze wzrostem fali migracyjnej ku granicom UE - podkreśliła w Wenecji.

Rosja kradnie zboże

Według informacji, które ukraińskie władze podały w połowie maja, Rosjanie z okupowanych terenów - przede wszystkim z obwodu chersońskiego - ukradli ponad pół miliona ton zboża, które próbują wywieźć przez okupowany Krym. Około 100 tysięcy ton ziarna miało trafić do Syrii.

Rząd Ukrainy utrzymuje, że Rosja chciała sprzedać zboże w Egipcie i Libanie, ale nie zgodziły się na to władze tych państw.

Turecki kontrahent

Ambasador Ukrainy w Ankarze Wasyl Bodnar poinformował 3 czerwca, że Rosja kontynuuje bezprecedensową kradzież ukraińskiego zboża, a w proceder zaangażowane są tureckie firmy.

Jednocześnie Rosja blokuje ukraińskie porty na Morzu Czarnym, uniemożliwiając temu krajowi eksport zboża. 

Czytaj także:

fc

Polecane

Wróć do strony głównej