Powstanie nowy model sił Sojuszu Północnoatlantyckiego? Stoltenberg wyjaśnia

Sekretarz generalny NATO zapowiedział nowy model sił Sojuszu na wschodniej flance w reakcji na zagrożenie ze strony Rosji. Jens Stoltenberg poinformował, że dzisiejsze spotkanie ministrów obrony państw Sojuszu w Brukseli służyło dyskusji na ten temat. Konkretne decyzje będą zapadać na szczycie za niecałe dwa tygodnie w Madrycie.

2022-06-16, 19:53

Powstanie nowy model sił Sojuszu Północnoatlantyckiego? Stoltenberg wyjaśnia

Szef Sojuszu powiedział, że nowy model będzie się składał z trzech filarów. - Jednym z nich jest zwiększona obecność wojsk wysuniętych z nowymi strukturami dowodzenia i kierowania. Drugim elementem są wysunięte magazyny sprzętu i dozbrojenia, bo wiele czasu zajmuje przerzut na przykład pojazdów opancerzonych, czy amunicji, a trzeci element to dedykowane siły zbrojne do obrony wschodniej flanki - powiedział Jens Stoltenberg.

Dodał, że część sił będzie stacjonować na terytorium kraju, za który jest odpowiedzialna, ale część na terytorium własnego państwa. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka zapytała ministra obrony Mariusza Błaszczaka, czy są szanse na przekształcenie w brygadę NATO-wskiego batalionu stacjonującego w Polsce.

- Sądzę, że jest szansa. Oczywiście wszystko zostanie przesądzone w Madrycie za 2 tygodnie. Rozmawiamy o wzmocnieniu, są to poważne rozmowy. Polska jest aktywna, nie tylko jako biorca bezpieczeństwa, ale także jako dawca bezpieczeństwa - odpowiedział szef MON.

"Przełomowe decyzje NATO"

REKLAMA

Nowy model sił NATO-wskich odpowiedzialnych za wyznaczone terytorium nie oznacza natomiast utworzenia tam stałych baz Sojuszu, co było postulatem krajów ze wschodniej flanki. Sekretarz generalny Jens Stoltenberg podkreślił, że decyzje, które zapadną na szczycie w stolicy Hiszpanii, będą przełomowe i umocnią Sojusz. Dodał, że Rosja jest największym obecnie zagrożeniem dla NATO i dlatego musi on wzmacniać zdolności obronne i odstraszania także w średniej i dłuższej perspektywie.

- Chodzi o to, by NATO stawało się silniejsze w świecie, który staje się coraz bardziej niebezpieczny - powiedział Jens Stoltenberg. Oprócz wzmocnienia wschodniej flanki na szczycie przywódcy państw NATO mają uzgodnić kompleksowy pakiet wsparcia dla Ukrainy. Szef Sojuszu tłumaczył, że ma to pomóc Ukrainie w przejściu od sprzętu z czasów sowieckich na nowoczesny, spełniający standardy NATO.

Przywódcy na szczycie mają również rozmawiać o nowej koncepcji strategicznej Sojuszu i stanowiska wobec Rosji oraz Chin, a także na temat wniosków Szwecji i Finlandii o członkostwo w NATO. Na razie sprzeciw podtrzymuje Turcja, ale szef Pentagonu Lloyd Austin uważa, że Sojusz jest bliski powitania dwóch krajów nordyckich.

Czytaj także:

Posłuchaj

Mariusz Błaszczak przedstawił w NATO plany dotyczące 2 nowych dywizji - (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

es

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej