Media: Rosja rozmieściła Bał i Bastion na pozycjach w Kaliningradzie. Ten ostatni system był użyty na Ukrainie, w Syrii

Rosja rozlokowała systemy przeciwokrętowe Bał i Bastion na pozycjach ogniowych na wybrzeżu obwodu kaliningradzkiego na cyplu Mys Taran - informuje portal navalnews.com, powołując się na interpretację zdjęć satelitarnych. Navalnews.com zaznacza, że podczas inwazji na Ukrainę systemy Bastion są przez Rosję wykorzystywane także w innej funkcji - do rażenia celów lądowych. 

2022-06-30, 16:25

Media: Rosja rozmieściła Bał i Bastion na pozycjach w Kaliningradzie. Ten ostatni system był użyty na Ukrainie, w Syrii
Na cyplu Mys Taran rozlokowano systemy Bał i Bastion - namierzył je portal navalnews.com. Foto: navalnews.com/Shutterstock/Andrey Shustov/Mikhail Leonov

Portal navalnews.com podaje, że systemy zostały rozmieszczone na wybrzeżu Kaliningradu mniej więcej w połowie linii brzegowej rosyjskiej eksklawy, na terenie eksponowanego cypla Mys Taran.

Prezentuje także zdjęcia satelitarne, które są bazą analizy i interpretacji. Nie wskazano daty wykonania zdjęcia.

O sprowadzeniu systemów Bał i Bastion do obwodu kaliningradzkiego rosyjska prasa pisała już w 2016 roku.

Portal navalnews.com zauważa, że Bał i Bastion są rozmieszczane zazwyczaj na pozycjach ogniowych w czasie zwiększonego napięcia między Rosją i Zachodem. Zdaniem ekspertów tego rodzaju ruchy mają służyć wywieraniu presji politycznej na państwa zachodnie.

REKLAMA

Portal przytacza opinię eksperta Benjamina Pitteta, że być może chodzi o próbę wywarcia presji na Litwę, która wdrożyła obecnie sankcje z czwartego pakietu UE, zamykając tranzyt m.in. stali i wyrobów żelaznych do Kaliningradu. Podkreśla przy tym, że pociski nie będą użyte przeciwko Litwie, państwu NATO, jednak Rosja bardzo często w celu wywarcia presji ucieka się do militarnego prężenia muskułów.

Zasięg systemów, zwłaszcza Bastiona, sięga do szwedzkiego wybrzeża po drugiej stronie Morza Bałtyckiego.

Systemy Bastion są zaś wykorzystywane podczas wojny na Ukrainie, podobnie jak miało to miejsce w czasie wojny w Syrii, do rażenia celów lądowych.

REKLAMA

Zaznaczono, że Bał i Bastion pojawiają się w praktyce w tandemie, gdyż korzystają z tego samego radaru do wykrywania celów - Monolitu-B.

Czytaj więcej:

Bał i Bastion

System 3K60Bał (NATO: SSC-6 Sennight) jak zauważa portal navalnews.com, odpowiada w pewnym stopniu amerykańskiemu systemowi Harpoon.

Wystrzeliwać może poddźwiękowe przeciwokrętowe pociski manewrujące Kh-35 (według nomenklatury NATO: SS-N-25 Switchblade).

REKLAMA

Na tego typu pociskach bazuje ukraiński Neptun - zaznacza portal, przypominając o skutecznym ataku z pomocą tego systemu na krążownik rakietowy Moskwa.

Wyrzutnia Bał może przenosić osiem pocisków, co, jak podano, stanowi więcej niż w przypadku większości innych porównywalnych systemów obrony wybrzeża. Dodano, że Bał ma zasięg około 70 mil morskich, a wersja ulepszona może sięgać 169 mil morskich.

Drugi komponent - Bastion-P

BK-300P Bastion-P (NATO: SSC-5 Stooge) służyć może do wystrzeliwania z lądu pocisków przeciwokrętowych P-800 Onyks (NATO: SS-N-26 Strobile).  

System ten ma dłuższy zasięg niż Bał, około 190 mil morskich, przemieszcza się z prędkością 2,5 machów - zaznaczono. Źródła rosyjskie piszą o 500 km zasięgu bastionów

REKLAMA

Bastion-P posiada  zdolność wystrzeliwania pocisków manewrujących do ataków naziemnych. W ten sposób został wykorzystany w wojnie ukraińskiej.  Na przykład, 25 czerwca, Rosja od południowej strony Ukrainy wystrzeliła rakiety Onyks z zestawu rakietowego Bastion. Z kolei agencja TASS pisała o około kilkudziesięciu przypadkach rażenia celów lądowych na Ukrainie pociskami Onyks z systemów Bastion rozmieszczonych na Krymie.

Jednak, jak zauważa navalnews.com, bardziej optymalny do tego zastosowania - to jest rażenia celów lądowych - jest główny rosyjski pocisk manewrujący Kalibr. System ten jest obsługiwany przez kilka okrętów Floty Bałtyckiej Rosji.


Cypel Mys Taran, źr. Google Maps Cypel Mys Taran, źr. Google Maps

***

W analizie Ośrodka Studiów Wschodnich już kilka lat temu, w 2016 roku, analityk Andrzej Wilk zwracał uwagę na to, że "stanowiące uzbrojenie systemów Bastion rakiety Onyks, przeznaczone są do niszczenia dużych zgrupowań okrętów, w tym zespołów lotniskowców, dla których stosunkowo niewielki Bałtyk nie stanowi akwenu działań (adekwatne do niszczenia jednostek operujących na Bałtyku są systemy Bał)". "W przypadku potencjalnego konfliktu podstawowym zadaniem systemów Bastion – podobnie jak systemów Iskander-M oraz (...) korwet rakietowych projektu 21631 Bujan-M uzbrojonych w rakiety Kalibr – będzie niszczenie celów naziemnych, głównie na terytorium Polski i państw bałtyckich – zauważał już wówczas autor analizy Andrzej Wilk.

REKLAMA

***

>>> ATAK NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

***

Zebrała Agnieszka Marcela Kamińska, PolskieRadio24.pl;

REKLAMA

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej