Co dalej z blokadą Kaliningradu? Litwa uwzględni wytyczne Komisji Europejskiej
Szefowa litewskiego rządu Ingrida Šimonyte oświadczyła, że Litwa uwzględni wytyczne Komisji Europejskiej w kwestii tranzytu kolejowego do obwodu kaliningradzkiego. Wcześniej tamtejsze władze podkreślały, że wprowadzenie ograniczeń związane jest z sankcjami Unii Europejskiej nałożonymi na Rosję za wojnę na Ukrainie. Sytuację na bieżąco śledzi nasz korespondent z Wilna Kamil Zalewski.
2022-07-14, 16:39
Premier Litwy powiedziała, że instytucje litewskie z zadowoleniem przyjmują zapisy wytycznych, które wyraźnie stwierdzają, że nie ma powrotu do sytuacji sprzed 16 czerwca, kiedy to wszystkie towary mogły być przewożone tranzytem do i z Kaliningradu.
- To nieracjonalne, aby nasz czas i uwaga były rozpraszane oraz wykorzystywane do dyskusji czy jedna kilotona stali może zostać przetransportowana koleją z jednej części Rosji do obwodu kaliningradzkiego - powiedziała Ingrida Šimonyte.
Jak zaznaczyła, priorytetem musi być teraz dalsze wsparcie Ukrainy w wojnie z Rosją i jak najszybsze porozumienie w sprawie siódmego pakietu sankcji.
Posłuchaj
Sankcje na Rosje. Decyzja KE
W środę Komisja Europejska zezwoliła na tranzyt kolejowy do Kaliningradu przez terytorium wspólnoty niektórych towarów objętych unijnymi sankcjami. Doprecyzowanie unijnych wytycznych ma związek decyzją Litwy o ograniczeniu w drugiej połowie czerwca tranzytu m.in. stali i wyrobów żelaznych do obwodu kaliningradzkiego.
REKLAMA
Moskwa nazwała te działania agresywnymi i zagroziła, że jeśli decyzja nie ulegnie zmianie, to spotka się to z jej zdecydowaną reakcją.
- Dr Górka-Winter: nieobjęcie sankcjami Kaliningradu pozwoli na rozbudowanie jego potencjału militarnego
- "Był obszarem dość autonomicznym". Dr hab. Gajownik o zależności Kaliningradu od Polski i Litwy
Zobacz także: b. premier Beata Szydło w PR24
jp
REKLAMA