Natalia Pinczuk dla Polskiego Radia: najważniejsze, byśmy Dzień Woli świętowali kiedyś na Białorusi
- Od Alesia nie ma szczególnych informacji. Korespondencja jest u nas teraz utrudniona – przekazała portalowi PolskieRadio24.pl Natalia Pinczuk, żona laureata pokojowej Nagrody Nobla, pytana przez Polskie Radio o ostatnie doniesienia na temat sytuacji uwięzionego lidera Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna.
2023-03-29, 18:40
- Od Alesia nie ma szczególnych informacji. Korespondencja jest u nas teraz utrudniona, z różnych przyczyn - powiedziała portalowi PolskieRadio24.pl Natalia Pinczuk, żona Alesia Bialackiego.
- Być może częściowo jest to warunkowane tym, że nie tak dawno zakończył się proces Alesia Bialackiego. Dlatego Aleś Bialacki był nim bardzo zajęty. Być może nie miał wówczas wiele czasu na pisanie - zastrzegła żona Alesia Bialackiego, Natalia Pinczuk.
"Będziemy kiedyś świętować Dzień Wolności na Białorusi"
Natalia Pinczuk odniosła się także do Dnia Wolności, świętowanego przez Białorusinów w diasporze na całym świecie.
- 25 Dzień Woli to najważniejsze święto Białorusinów. Na pewno gdyby Aleś był na wolności, świętowalibyśmy razem. Najważniejsze, byśmy 25 marca Dzień Woli, świętowali kiedyś na Białorusi - przekazała portalowi Polskiego Radia Natalia Pinczuk, żona Alesia Bialackiego.
REKLAMA
***
Na Białorusi w tym roku świętowanie Dnia Woli (Dnia Wolności) nie było możliwe. W poprzednich latach władze również je utrudniały, stosując represje wobec środowisk niezależnych, mimo tego co roku organizowano marsz lub więc poświęcony rocznicy proklamowania niezależnego białoruskiego państwa - Białoruskiej Republiki Ludowej 25 marca 1918 roku.
- "Aleś": nowa książka o więzionym nobliście. Uroczysta premiera z udziałem Natalii Pinczuk i ambasadora RP [ZDJĘCIA]
- Dlaczego reżim tak nienawidzi Wiasny? Współpracownik Alesia Bialackiego skazany w tym samym procesie dla Polskiego Radia: Łukaszenka i Putin zabijają białoruskość
- Kim jest Aleś Bialacki, uwięziony białoruski noblista? "Ci, którzy zmienili nasz świat, często się uśmiechali"
Natalia Pinczuk, żona Alesia Bialackiego, uczestniczyła w podróży po Polsce i Litwie. W Polsce spotkała się m.in. z prezydentem Polski Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim, ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem.
Brała udział w spotkaniach z białoruską diasporą, konferencji na temat Alesia Bialackiego na Uniwersytecie Warszawskim i spotkaniu z okazji premiery nowej książki o Alesiu Bialackim, "Aleś", w Muzeum Wolnej Białorusi w Warszawie.
REKLAMA
Spotkanie w Białoruskim Domu
Wcześniej w Warszawie podczas spotkania z Natalią Pinczuk, żona Alesia Bialackiego, w Białoruskim Domu, dziennikarz Radia Swaboda Walery Kalinouski zaprezentował nagranie apelu Alesia Bialackiego, wygłoszonego zdalnie podczas uroczystości wręczenia nagród "Obrońca Demokracji" OBWE w kwietniu 2021 roku.
Aleś Bialacki w kwietniu 2021 roku, kilka miesięcy przed swoim aresztowaniem, ostrzegał że Białoruś może stać się źródłem niestabilności w regionie. Jego słowa, jak wiele innych analiz, prezentowanych przez niego wcześniej, sprawdziły się. Mówił o dramatycznej sytuacji praw człowieka na Białorusi. - Na Białorusi ma teraz miejsce cywilizacyjna katastrofa humanitarna - dochodzi do niej na oczach demokratycznego zachodniego społeczeństwa - mówił wówczas.
- Jeszcze trochę, a Białoruś zamieni się w odpowiednik Korei Północnej w Europie i stanie się źródłem ciągłej niestabilności i zagrożenia dla pokoju w regionie - przekazał wtedy. "Jesteśmy prześladowani za naszą działalność na rzecz praw człowieka. Pomagamy represjonowanym, zbieramy dane o torturach, publikujemy informacje o łamaniu praw człowieka. Na Białorusi ma teraz miejsce cywilizacyjna katastrofa humanitarna - dochodzi do niej na oczach demokratycznego zachodniego społeczeństwa. Społeczeństwo obywatelskie jest systematycznie niszczone, zostało jeszcze trochę, a Białoruś zamieni się w odpowiednik Korei Północnej w Europie i stanie się źródłem ciągłej niestabilności i zagrożenia dla pokoju w regionie. Wzywamy demokratyczne kraje do udzielenia wszelkiej możliwej pomocy narodowi białoruskiemu i wywarcie maksymalnego nacisku na reżim białoruski, aby zaprzestał represji politycznych i rozpoczął negocjacje ze społeczeństwem obywatelskim. Bialoruski dzwon wciąż bije w sercu Europy, mimo represji i terroru władz. Jesteśmy natchnieni aspiracjami obywateli Białorusi do życia w wolności i demokracji" - mówił Aleś Bialacki na końcu tego wystąpienia, nagranego jeszcze przed jego aresztowaniem w 2021 roku.
W Białoruskim Domu w Warszawie Natalia Pinczuk mówiła, że podczas godzinnego widzenia z Alesiem Bialackim, przebywającym w więzieniu, nie zapytała, w jaki sposób dowiedział się on o tym, że otrzymał Nagrodę Nobla. Była pytana tam także o to, to jest dla niej natchnieniem w trudnych chwilach - mówiła, że inni Białorusini, w tym bliskie osoby, przyjaciele, rodziny innych więźniów politycznych, a także ci, którzy są niezłomni duchem, i zarażają innych optymizmem.
REKLAMA
Zauważyła także, że Aleś Bialacki ma obecnie gorszą sytuację w więzieniu niż podczas odbywania poprzedniego wyroku, na co wskazywały m.in. kajdanki na jego procesie. Zauważyła także, że więzienie to takie odroczone pozbawienie więźniów części ich życia. To niszczy zdrowie i osadzonych, i także ich bliskich. Stan zdrowia wszystkich osadzonych ze względu na warunki bardzo mocno się pogarsza.
***
Adresy Alesia Bialackiego i więźniów politycznych na Białorusi
Adresy wszystkich więźniów politycznych wraz z ich krótkimi biografiami znajdują się na stronie Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna. Są one tutaj stale aktualizowane. Jest ich już 1466. Strona jest w trzech językach - białoruskim, rosyjskim i angielskim, do wyboru:
>>> TUTAJ.
REKLAMA
W ostatnich dniach Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy przypomniało listę adresów uwięzionych pracowników mediów. Można ją znaleźć:
>>> TUTAJ.
Listy najlepiej pisać w języku rosyjskim czy białoruskim (można użyć translatora), dlatego że cenzura może nie przekazać więźniowi pisma, którego nie rozumie. Przy wysyłaniu listu można skorzystać z elektronicznych usług, takich jak pismo.bel.
***
REKLAMA
- Ambasador RP na Białorusi: widzimy, jak bardzo Białorusini pragną wolności, jak cierpią, by móc być wolnymi
- "Wspierajcie niepodległość Białorusi, nie jesteśmy małym ZSRR, jak marzy sobie Putin". Dlaczego ważny jest Dzień Woli (Dzień Wolności)?
***
![Dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku Cezary Karpiński na prezentacji książki "Aleś", Warszawa, 24 marca 2023 roku, Muzeum Wolnej Białorusi](http://static.prsa.pl/images/ff74d9b5-db1d-4d41-9bc2-daac0cc7ec6e.jpg)
![Ambasador RP Artur Michalski na prezentacji książki "Aleś", Warszawa, 24 marca 2023 roku, Muzeum Wolnej Białorusi](http://static.prsa.pl/images/88e91be6-a1db-47d1-931b-f7cb68b37af4.jpg)
![Ambasador RP Artur Michalski na prezentacji książki "Aleś", Warszawa, 24 marca 2023 roku, Muzeum Wolnej Białorusi](http://static.prsa.pl/images/38911b9b-c2c3-4368-b6af-1b181ddd8863.jpg)
![](http://static.prsa.pl/images/fb71fe15-8b30-4efe-9815-dedde0ad4bee.jpg)
![Natalia Pinczuk na prezentacji książki "Aleś", Warszawa, 24 marca 2023 roku, Muzeum Wolnej Białorusi](http://static.prsa.pl/images/6c46341c-91f6-4ad3-b729-74ed7676df46.jpg)
![Prezentacja książki "Aleś", Warszawa, 24 marca 2023 roku, Muzeum Wolnej Białorusi. Natalia Pinczuk i prezes białoruskiego PEN-Clubu Tacciana Niadbaj](http://static.prsa.pl/images/0acfa2b5-0fe6-4125-9688-aaabf5ffdad6.jpg)
![Prezentacja książki "Aleś", Warszawa, 24 marca 2023 roku, Muzeum Wolnej Białorusi](http://static.prsa.pl/images/cf0629f3-64a6-44af-bf2f-87b6cb64ef31.jpg)
![Natalia Pinczuk na prezentacji książki "Aleś", Warszawa, 24 marca 2023 roku](http://static.prsa.pl/images/a6ecdb32-96ba-4c2f-9b87-8aeb2db30d0e.jpg)
![Natalia Pinczuk na prezentacji książki "Aleś", Warszawa, 24 marca 2023 roku, Muzeum Wolnej Białorusi](http://static.prsa.pl/images/758e9a03-1caa-4101-84ec-f9a20cc80846.jpg)
Adres, pod który można pisać do Alesia Bialackiego (Z racji cenzury lepiej pisać po białorusku lub rosyjsku). Uwaga, adresy wkrótce mogą się zmienić, bo skazani 3 marca mogą być w pewnym momencie przetransportowani do kolonii karnych (po rozpatrzeniu apelacji). Warto sprawdzić dokładny adres przed wysłaniem listu na stronie Wiasny https://prisoners.spring96.org/en.
Аляксандру Віктаравічу Бяляцкаму
СІЗА-1, 220030, Мінск,
Валадарскага, 2
Беларусь
***
REKLAMA
***
Do Walancina Stefanowicza
Валянціну Канстанцінавічу Стэфановічу
СІЗА-1, 220030, Мінск,
Валадарскага, 2
Беларусь
***
Do Uładzimira Łabkowicza:
REKLAMA
Уладзіміру Мікалаевічу Лабковічу
СІЗА-1, 220030, Мінск,
Валадарскага, 2
Беларусь
Zebrała Agnieszka Marcela Kamińska/PolskieRadio24.pl
REKLAMA