Ostatnie elementy Ołtarza Gandawskiego przeniesione do renowacji. Pozwolą mu odzyskać dawny blask

2023-05-06, 12:20

Ostatnie elementy Ołtarza Gandawskiego przeniesione do renowacji. Pozwolą mu odzyskać dawny blask
Prace, które pozwolą odzyskać Ołtarzowi Gandawskiemu dawny blask, są dużym wyzwaniem dla konserwatorów. Foto: JAMES ARTHUR GEKIERE / Belga Press / Forum

W Gandawie na północy Belgii rozpoczął się trzeci i ostatni etap renowacji arcydzieła chrześcijańskiej ikonografii i malarstwa flamandzkiego. Chodzi o "Adorację Baranka Mistycznego" autorstwa braci Jana i Huberta van Eycków sprzed prawie 600 lat. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Prace konserwatorskie są prowadzone od 2012 roku. To najdokładniejsza w historii renowacja Ołtarza Gandawskiego.

Konserwacja Ołtarza Gandawskiego

Siedem górnych tablic zostało ostrożnie wyjętych z Ołtarza i przewiezionych pod eskortą policji do Muzeum Sztuk Pięknych w Gandawie, gdzie zostaną odnowione.

- Tablice ukazują Adama, następnie są śpiewające anioły, Najświętsza Maryja Panna, Chrystus Król, Jan Chrzciciel, później grające anioły i Ewa - opisywał Ludo Collin, duchowny z katedry w Gandawie w rozmowie z niderlandzkojęzycznym radiem VRT.

- Przez najbliższe trzy lata eksperci będą pracować nad renowacją tych siedmiu tablic - dodał.

Prace, które pozwolą odzyskać Ołtarzowi Gandawskiemu dawny blask są dużym wyzwaniem, bo oprócz usuwania brudu, trzeba także naprawić kilka źle wykonanych w przeszłości renowacji, podczas których część Ołtarza została zamalowana. Są też elementy bardzo delikatne.

Całą operację przeprowadzaną w Muzeum Sztuk Pięknych można oglądać zza szklanego panelu.

Arcydzieło Huberta i Jana van Eycków

Ołtarz Gandawski lub Adoracja Mistycznego Baranka - poliptyk tablicowy dużych rozmiarów, zamówiony przez zamożnego kupca - Joosta Vijdta, początkowo umieszczony w jego kaplicy w katedrze św. Bawona w Gandawie, a później przeniesiony w inne miejsce katedry. Wykonany przez Huberta i Jana van Eycków, ukończony w 1432.

Posłuchaj

W Gandawie na północy Belgii rozpoczął się trzeci i ostatni etap renowacji arcydzieła chrześcijańskiej ikonografii i malarstwa flamandzkiego. Więcej szczegółów Beata Płomecka. (IAR) 0:56
+
Dodaj do playlisty

Głównym tematem dzieła jest odkupienie ludzkości przez ofiarę Chrystusa. Nastawa ołtarzowa składa się z 12 tablic w dwóch rzędach, osiem z nich jest malowanych obustronnie. Przedstawiono na nich ponad 250 postaci. Górny frontowy rząd pokazuje Chrystusa Króla w otoczeniu Najświętszej Maryi Panny i Jana Chrzciciela. Wnętrza skrzydeł przedstawiają grające i śpiewające anioły, a na zewnątrz Adama i Ewę. Dolna część frontowej tablicy pokazuje adorację Baranka Bożego.

Czytaj także:

Zobacz także: Ołtarz mariacki Wita Stwosza. Historia powrotu gotyckiego dzieła

IAR/Beata Płomecka/mc

Polecane

Wróć do strony głównej