Afera korupcyjna w PE. Saryusz-Wolski: jesteśmy świadkami zamiatania jej pod dywan
- Trwa zamiatanie afery korupcyjnej w Parlamencie Europejskim pod dywan - mówi eurodeputowany PiS Jacek Saryusz-Wolski - Do Parlamentu wracają główni podejrzani w aferze, jakby nic się nie stało - dodaje.
2023-06-11, 09:14
- Jesteśmy świadkami zamiatania, jeśli już nie zamiecenia sprawy pod dywan. Afera była realna, a dowody były namacalne. Natomiast wygląda na to, że sprawa została rozwodniona i zepchnięta z agendy. Do Parlamentu wracają główni podejrzani w aferze, jakby nic się nie stało - mówi Saryusz-Wolski.
- Paradoksalnie, a wręcz groteskowo w tym kontekście brzmi nazwa NGO, którym kierował Pier Antonio Panzeri - "Fighting impunity", czyli "Zwalczać bezkarność". Jest to przykład bezkarności w przypadku korupcji, w którą zaangażowane były osoby z PE. Sądzę, że zamiatanie pod dywan jest związane z tym, że afera sięgała również dalej - egzekutywy unijnej i innych politycznych kręgów. Być może widok tego, jak daleko sięga spowodował, że jak najszybciej chcą zatrzasnąć wieko nad tą sprawą - ocenia polski polityk.
Afera korupcyjna
Afera korupcyjna wybuchła w grudniu 2022 r. wraz z aresztowaniem byłej wiceprzewodniczącej PE, greckiej socjalistki Evy Kaili. Jest podejrzewana o branie ogromnych łapówek od Kataru i śledztwo w tej sprawie toczy się w Belgii.
Jednocześnie śledztwo w jej sprawie trwa w Grecji, gdzie również grozi jej więzienie. Jeśli Kaili zostanie uznana za winną w Grecji, wyrok wydany przez krajowy organ sądowy będzie najprawdopodobniej surowszy niż ten w Belgii.
W Grecji Kaili jest m.in. pod lupą urzędu ds. prania pieniędzy. Śledztwo w jej sprawie ma doprowadzić do ustalenia, czy przywoziła z zagranicy niezadeklarowane środki finansowe i inwestowała je w Grecji, głównie w nieruchomości. Kaili nie jest jedyną negatywną bohaterką afery korupcyjnej w PE. W sprawę zamieszana jest również jej rodzina i bliscy.
Podejrzanym jest m.in. Pier Antonio Panzeri, były włoski europoseł. Jest założycielem organizacji pozarządowej Fight Impunity. W związku z aferą korupcyjną postawiono mu zarzuty. W aferę zamieszani są też europosłowie Marc Tarabella i Andrea Cozzolino. Pod koniec maja prawnicy Kaili poinformowali, że ich klientka może wrócić do wykonywania swoich obowiązków w PE, ale otrzymała od sądu zakaz opuszczania Belgii.
- Nie wyrzekł się kontaktów z Putinem. Teraz Schroeder przegrał przed sądem
- Były prezydent Gauck krytykuje Schroedera i Merkel. "Dlaczego głosy Polaków traktowaliśmy mniej poważnie niż Rosji?"
dn/PAP
REKLAMA