"Walka o przetrwanie narodu". Łatuszka: Polska, państwa bałtyckie, USA mogą stworzyć grupę strategiczną ds. Białorusi

- Wierzę w to, że Polska i państwa bałtyckie wraz ze Stanami Zjednoczonymi mogą stworzyć grupę strategiczną i opracować strategię dotyczącą Białorusi - przekazał portalowi PolskieRadio24.pl Paweł Łatuszka, b. ambasador w Polsce, zastępca Swiatłany Cichanouskiej w Zjednoczonym Rządzie Przejściowym. Dodał, że Białorusini walczą obecnie o przetrwanie ich państwa i narodu, a Putin i Łukaszenka robią wszystko, by Białoruś przestała istnieć. Podziękował za wsparcie przez Polskę europejskich aspiracji Białorusinów.

2023-08-14, 14:30

"Walka o przetrwanie narodu". Łatuszka: Polska, państwa bałtyckie, USA mogą stworzyć grupę strategiczną ds. Białorusi
Paweł Łatuszka na marszu Białorusinów w Warszawie. Foto: Attila Husejnow / Zuma Press / Forum

Paweł Łatuszka, przewodniczący Narodowego Zarządu Antykryzysowego, zastępca Swiatłany Cichanouskiej w Zjednoczonym Rządzie Przejściowym, b. ambasador w Polsce i we Francji, przekazał, obecnie Białorusini musza walczyć już nie tylko o demokrację, ale o przetrwanie państwa białoruskiego i białoruskiego narodu.

- Putin i jego marionetka Łukaszenka robią wszystko, żeby Białoruś przestała istnieć i żeby Białoruś stała się częścią imperium rosyjskiego. Musimy teraz walczyć o naszą niepodległość, o suwerenność i oczywiście o prawo, by być ludźmi wolnymi - powiedział.

Dodał, że na Białorusi reżim systemowo i na bardzo szeroką skalę represjonuje Białorusinów, przetrzymuje tysiące więźniów politycznych, niemal codziennie, nawet trzy lata po fali protestów zapadają kolejne wyroki. Tylko w środę w trzecią rocznicę rozpoczęcia protestów skazano kolejne trzy osoby. Osoby znajdujące się w więzieniach i aresztach są torturowane.

Do tego dochodzi udział Łukaszenki w wojnie przeciwko Ukrainie i jego wsparcie dla działań Putina. W 2021 roku miało miejsce porwanie samolotu, lecącego do Wilna, na pokładzie którego był jeden z blogerów. Zaprosił i przyjął Grupę Wagnera na Białoruś, wcześniej prosił o taktyczną broń jądrową. Generuje kolejne, coraz poważniejsze zagrożenia.

REKLAMA

Co dalej? Łatuszka: Polska, państwa bałtyckie i USA mogą stworzyć specjalną grupę strategiczną ds. Białorusi

- Powstaje zatem pytanie, które trzeba skierować także do naszych partnerów. A co będziemy robić dalej? Oczywiście odpowiedzialność spoczywa na nas, na Białorusinach i nikt za nas nie rozwiąże problemów Białorusi, ale jest potrzebne także i wsparcie międzynarodowe. Cieszę się z tego, że na rocznicę początku protestów czterech ministrów spraw zagranicznych Polski, Litwy, Łotwy, Estonii opublikowało wspólnego tweeta i komunikat wspierający Białorusinów. Wierzę w to, że te państwa mogą stworzyć strategię, grupą strategiczną na rzecz wsparcia demokratycznych przemian na Białorusi, razem ze Stanami Zjednoczonymi - wezwał Paweł Łatuszka.

- Bo i sekretarz stanu Antony Blinken też opublikował tweeta na 9 sierpnia. To jest to jest bardzo ważne, ważne, by stworzyć taką koalicją strategicznych partnerów - powiedział Paweł Łatuszka.

REKLAMA

W trzecią rocznicę sfałszowanych wyborów USA i Kanada wprowadziły także dodatkowe sankcje dotyczące osób fizycznych i prawnych, a także na samolot z którego korzysta rodzina Łukaszenki i on sam. Sankcje w tym czasie wprowadziła także Wielka Brytania.

Uchwała demokratycznych sił Białorusi i instytucjonalizacja ich działań

Paweł Łatuszka zaznaczył, że na początku sierpnia w Warszawie miała miejsce duża wspólna konferencja sił demokratycznych Białorusi.

- Podjęliśmy uchwałę polityczną, która głosi, że naszym celem jest wstąpienie do Unii Europejskiej i nasz wybór jest europejski. To  nasza perspektywa historyczna, my byliśmy jesteśmy i będziemy narodem należącym do wspólnej rodziny krajów europejskich - podkreślił.

REKLAMA

Szef MSZ RP Zbigniew Rau napisał i powiedział w niedawnym oświadczeniu, że Polska wspiera europejskie aspiracje Białorusi. - Reżim białoruski wspiera straszną wojnę, którą Kreml rozpętał przeciwko niepodległej Ukrainie. Skłania to wielu z Was do artykułowania niezgody na podporządkowywanie Waszej Ojczyzny imperialnej polityce Moskwy. W obliczu narastającej rusyfikacji coraz częściej odwołujecie się do swej historii, bogatej kultury, języka i unikalnej tożsamości. Za to również spotykają Was represje ze strony reżimu. Poszukiwanie korzeni oraz dbanie o własne dziedzictwo jest najlepszym świadectwem miłości do Ojczyzny i troski o jej przyszłość. Pielęgnując białoruskość odkrywacie, że jesteście częścią rodziny europejskiej. Polska wspiera Wasze narodowe nadzieje i europejskie aspiracje. My, Polacy, mamy w pamięci naszą własną trudną historię. Dlatego doskonale rozumiemy Wasze pragnienie do życia w wolnym Państwie Białoruskim - przekazał m.in. szef MSZ.

 

- Bardzo za to dziękujemy, i zauważyłem ten element w tekście komunikatu polskiego MSZ. Mamy nadzieję, że było to reakcją na uchwałę, którą podjęliśmy podczas konferencji sił demokratycznych - dodał Paweł Łatuszka.

REKLAMA

- Oczywiście, teraz to są deklaracje ale to, że mamy już grupą konsultacyjną, stworzoną przez siły demokratyczne na czele z Cichanouską i komisarza Josepa Borrella ze strony Komisji Europejskiej. A kolejne jej spotkanie jest planowane listopadzie - to już jest instytucjonalizacja naszych działań.

Ważne są instytucje, które powstają. To bardzo ważne i dziś, i będzie ważne, gdy nastąpią przemiany demokratyczne na Białorusi - dodał Łatuszka.

-  Mamy wybraną prezydent, mamy organ wykonawczy rząd na uchodźstwie, mamy radą koordynacyjną, która powinna przejść wybory w następnym roku. To jest instytucjonalizacja naszych sił demokratycznych - zaznaczył.

Podkreślił, że przy tym wszystkim trzeba wspierać Ukrainę w walce o terytorium, bo to odnawia możliwość zmian na Białorusi.

REKLAMA

Walka na Białorusi trwa

Paweł Łatuszka odniósł się także do tego, że wiele osób pyta o to, czy walka na Białorusi jeszcze trwa. - Odpowiedź jest bardzo prosta. Nie pierwszy raz słyszę to pytanie. Jeśli dziś trzy lata do fali protestów reżim w ciągu tylko jednego dnia wydaje trzy wyroki, jeśli innego dnia w tym tygodniu zatrzymuje na ulicy w Mińsku dziewczynę z naklejką z herbem Pogoni, a innego dnia kobietę, która śpiewała hymn Ukrainy, jeśli Białorusini takie wysyłają sygnały, a reżim na to reaguje - to znaczy, że ludzie walczą.

Niedawno ukazał się wywiad jednego z bandytów białoruskich wiceszefa GUBOPiK,  podjednostki Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Michaiła Biedunkiewicza. Powiedział on; „nie mamy prawa zaprzestać zatrzymywania przedstawicieli opozycji aktywistów na Białorusi, bo jeżeli to zrobimy, to oni znów będą próbowali doprowadzić do zmian na Białorusi. I to też odpowiedź, czy Białorusini walcza. Widać, że walczą, reżim się boi - podkreślił.

- Jest trudno, jest ciężko, tyle ludzi jest w więzieniach, są represje na ogromną skalę. To wszystko jednak pokazuje motywację Białorusinów - przekazał.

***

REKLAMA

Czytaj także:

***

***

Rozmawiała Agnieszka Kamińska, PolskieRadio24.pl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej

Najnowsze