Apel Polski do KE o dozbrajanie Ukrainy, finanse na misję szkoleniową i nowe sankcje
Apel o dozbrajanie Ukrainy, finanse na misję szkoleniową dla ukraińskich żołnierzy, której siedziba jest w Polsce, i nowe sankcje wobec Rosji i Białorusi - to postulaty Polski do przewodniczącej Komisji Europejskiej. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
2023-09-01, 20:45
Ursula von der Leyen spotkała się z ambasadorami państw członkowskich. Z relacji unijnych dyplomatów wynika, że oceniła jako sukces Polski misję, która przeszkoliła już około 25 tysięcy ukraińskich żołnierzy. Jak informowała w piątek brukselska korespondentka Polskiego Radia, Beata Płomecka, Unia jest gotowa zwiększyć do końca roku liczbę szkolonych żołnierzy z 30 do 40 tysięcy, ale są problemy z finansowaniem misji.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ma za niecałe dwa tygodnie wygłosić w Europarlamencie orędzie o stanie Unii. Polska uważa, że to okazja do potwierdzenia zobowiązań wobec Ukrainy. Konieczne jest jej dozbrajanie, a także zwiększenie dofinansowania misji szkoleniowej, która jest realizowana z sukcesem i ma być zwiększana. Pieniądze na misję pochodzą między innymi z Europejskiego Funduszu Pokojowego.
Czytaj także w tvp.info: Neptun zniszczył na Krymie system S-400. Neptuny mają też uderzyć w Moskwę
Zwiększenie funduszu
Według dyplomatów, którzy uczestniczyli w spotkaniu, ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś miał zaapelować o zwiększenie tego funduszu o kolejne 20 miliardów euro, by była zapewniona stabilność finansowania na najbliższe lata. Polska popiera też Ukrainę w jej dążeniach do członkostwa w Unii. O tym, że ta sprawa jest dla Kijowa bardzo ważna, mówił na spotkaniu ambasador Sadoś.
REKLAMA
Posłuchaj
Nowe sankcje wobec Rosji i Białorusi to również postulat Warszawy. Ambasador Polski przy Unii miał podkreślić konieczność wywierania restrykcjami presji na Rosję i Białoruś. Zwrócił uwagę na zagrożenie działaniami hybrydowymi ze strony reżimów w Moskwie i Mińsku, na rosnącą od lipca presję migracyjną, wywieraną na polską granicę ze strony białoruskiej.
Przypomniał także o ćwiczeniach rosyjskich i białoruskich żołnierzy oraz najemników z grupy Wagnera w pobliżu polskiej granicy i o naruszeniu polskiej przestrzeni powietrznej przez dwa białoruskie śmigłowce.
Czytaj także:
REKLAMA
- Bestialski atak na ukraińską wieś Szyroka Bałka. Zełenski: wśród ofiar jest dziewczynka, która miała 22 dni
- Zginęła rodzina z małymi dziećmi. Bestialskie ataki Rosjan na cywilów w obwodzie chersońskim
IAR,pkur
REKLAMA