Forum Biznesu Inicjatywy Trójmorza. Prezdyent Duda: wspólne projekty pozwoliły przetrwać kryzys
Forum Biznesu Inicjatywy Trójmorza rozpoczęło się w czwartek rano w Bukareszcie. Uczestniczą w nim między innymi prezydenci Polski i Rumunii - Andrzej Duda i Klaus Iohannis oraz przedstawiciele środowisk biznesowych z wielu krajów. Polski prezydent mówił, że wojna na Ukrainie pokazała, jak bardzo potrzebny jest projekt Trójmorza.
2023-09-07, 10:10
Polski prezydent otwierał forum biznesowe razem z przywódcami Rumunii, Chorwacji i Litwy. Andrzej Duda mówił, że wojna na Ukrainie pokazała, jak bardzo potrzebny jest projekt Trójmorza.
Wspólne projekty
- Dzięki wspólnym projektom takim jak transgraniczne interkonektory gazowe, the Baltic Pipe oraz terminale LNG byliśmy w stanie przetrwać kryzys energetyczny wywołany przez Rosję - mówił Andrzej Duda.
Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że Inicjatywa Trójmorza jest przykładem siły całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Zachęcił też biznesmenów do inwestowania w projekty grupy. Prezydent był jednym z gości forum biznesowego, zorganizowanego po zakończeniu szczytu Trójmorza w Bukareszcie.
Posłuchaj
Jak zapowiadał prezydencki minister Marcin Przydacz, podczas forum prezydent Andrzej Duda będzie starał się trafić do środowisk przedsiębiorców z przekazem o szansach gospodarczych, jakie tworzy Trójmorze.
REKLAMA
- Do tej pory jego państwa zainwestowały w realizację projektów trójmorskich kwoty rzędu miliardów euro, natomiast uważamy, że także firmy regionu mogą i powinny uczestniczyć w tych projektach. Dla nas to synonim bezpiecznego inwestowania i o tym pan prezydent będzie przekonywał środowiska biznesowe - zaznaczył Przydacz.
Czytaj także na tvp.info: Prezydent Duda na szczycie Inicjatywy Trójmorza: Razem możemy więcej! [WIDEO]
Inicjatywa Trójmorza
Forum organizowane jest dzień po rozmowach prezydentów krajów Inicjatywy Trójmorza. Po środowych obradach prezydent Rumunii Klaus Iohannis ogłosił, że Inicjatywa będzie liczyć już nie 12, ale 13 państw, jako, że dołącza do niej Grecja. Status państwa stowarzyszonego uzyskała Mołdawia, od roku ma go także Ukraina.
Inicjatywa Trójmorza zrzeszała dotąd 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Ideą tego przedsięwzięcia jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.
REKLAMA
W środę przywódcy krajów Trójmorza ustalili także w Bukareszcie, że inicjatywa będzie również skupiać się na projektach związanych z zieloną energią, zaawansowanymi technologiami oraz z bezpieczeństwem cyfrowym.
- Łotewski dyplomata dziękuje Polsce za patrole nieba. Apeluje: NATO musi wzmocnić odstraszanie Rosji w regionie
- Sekretariaty krajowe mogą być silnikami Trójmorza. Dr Popławski: są potrzebne, by działać skutecznie w interesie regionu
ZOBACZ TAKŻE: Wystąpienie Andrzeja Dudy w Bukareszcie:
REKLAMA
PAP/IAR/jb
REKLAMA