Niebezpiecznie w Holandii. Amsterdamem wstrząsnęły cztery eksplozje
Policja poinformowała, że w nocy z piątku na sobotę doszło do czterech eksplozji w Amsterdamie. Funkcjonariusze zatrzymali podejrzanego 20-letniego mężczyznę.
2023-09-16, 11:43
W krótkim czasie w dzielnicach mieszkaniowych Amsterdamu doszło do czterech eksplozji. Pierwsze trzy miały miejsce w północnej części stolicy - Noord, Zeeburgereiland i IJburg, a czwarta w dzielnicy Bijlmermeer we wschodnim Amsterdamie.
Wybuchy w Amsterdamie
Na razie nie ma informacji, czy ktoś obniósł obrażenia. Uszkodzonych zostało natomiast kilka budynków. Funkcjonariusze badają, czy wybuchy są ze sobą powiązane.
Świadkowie, cytowani przez lokalną telewizję AT5 twierdzą, że krótko po wybuchach widzieli dwóch mężczyzn w kominiarkach. Tuż po ostatniej eksplozji, około godziny 4.30 nad ranem, aresztowano 20-letniego mężczyznę. Rzecznik policji przekazał mediom, że sprawdzany jest jego udział w zdarzeniach.
Problem migrantów
Holandia jest jednym z krajów, który zmaga się z przestępczością będącą efektem liberalnej polityki migracyjnej. W związku z tym Holendrzy unikają starają się bronić i unikają obcokrajowców.
REKLAMA
Holenderski minister mieszkalnictwa Hugo de Jonge przekazał izbie niższej parlamentu badanie, z którego wynika, że "jedna trzecia pośredników wynajmujących mieszkania dyskryminuje niektóre narodowości m.in. Marokańczyków i Turków".
Czytaj na niezalezna.pl: Prośby władz Lampedusy pozostawały bez odzewu. Migrantów jest więcej niż mieszkańców wyspy
Na początku 2021 r. agencja ds. dyskryminacji przygotowała na zlecenie ministerstwa spraw wewnętrznych badanie, z którego wynika, że dyskryminacja na rynku mieszkaniowym występuje w całym kraju, nie tylko w dużych miastach Holandii.
Potencjalni lokatorzy, noszący obco brzmiące nazwisko - tureckie lub marokańskie, byli rzadziej akceptowani jako najemcy, niż osoby noszące holendersko brzmiące nazwisko.
REKLAMA
- Włochy chcą powstrzymać najazd migrantów na Lampedusę. "Możemy użyć marynarki wojennej"
- "Wielka afera przemytnicza PO". Wiceministrowie nagłaśniają sprawę aktywistki aresztowanej zaprzemyt ludzi
Piotr Gliński: "Sytuacja na Lampedusie jest konsekwencją kryzysu w Unii Europejskiej"
REKLAMA
dz/PAP, IAR
REKLAMA