Włochy wypowiadają wojnę handlarzom ludźmi. "Ponad 90 proc. imigrantów skorzystało z ich pośrednictwa"
Musimy prowadzić totalną, globalną wojnę, bez ustępstw, z handlarzami ludźmi - powiedział w piątek minister sprawiedliwości Włoch Carlo Nordio podczas otwarcia konferencji na temat zapobiegania przestępczości zorganizowanej z okazji 20. rocznicy wejścia w życie Konwencji z Palermo o zwalczaniu międzynarodowej przestępczości zorganizowanej.
2023-09-29, 18:42
Minister spraw wewnętrznych Matteo Piantedosi ocenił, że "dla mafii przemyt ludzi to biznes wart 7 miliardów euro rocznie" - poinformowała telewizja RaiNews.
Podczas konferencji Nordio przedstawił "propozycję wzmocnionej współpracy ze wszystkimi zainteresowanymi krajami". Plan zawiera trzy działania: powołanie wspólnych organów dochodzeniowych, stosowanie specjalnych wzmocnionych technik dochodzeniowych oraz podpisanie umów o uznawaniu tych technik w sprawach sądowych.
- Na zakończenie tej konferencji podpiszę odpowiedni protokół z kolegami z krajów basenu Morza Śródziemnego - zapowiedział Nordio.
Ogłosił również, że "na marginesie prac Konferencji w Palermo podpiszę dwa traktaty o współpracy wymiarów sprawiedliwości z moimi kolegami, ministrami sprawiedliwości z Algierii i Libii.
REKLAMA
Konwencja z Palermo
Nordio przedstawił dane udostępnione przez Prokuraturę Krajową ds. Zwalczania Mafii. W latach 2021-2022 w rejestrach okręgowych dyrekcji antymafijnych dotyczących przestępstw związanych z handlem ludźmi zarejestrowano 166 nowych spraw. Status podejrzanych ma 468 osób. Tylko w prokuraturze okręgowej w Palermo w roku 2022 liczba postępowań karnych przeciwko organizacjom kryminalnym za przestępstwa związane z handlem ludźmi i nielegalną imigracją wzrosła o 171 proc.
Delegacje z 34 krajów omawiają temat imigracji i międzynarodowej przestępczości zorganizowanej w dwudziestą rocznicę wejścia w życie jednego z głównych traktatów Organizacji Narodów Zjednoczonych przeciwko międzynarodowej przestępczości zorganizowanej, podpisanego w Palermo.
- Uważamy, że konieczne jest wzmocnienie współpracy z agencjami ONZ w celu rozszerzenia programów wspomaganej dobrowolnej repatriacji z krajów tranzytowych do krajów pochodzenia - powiedział podczas konferencji Piantedosi.
REKLAMA
"Ponad 90 proc. imigrantów przybywających do Europu skorzystało z pośrednictwa handlarzy ludźmi"
Szef włoskiego MSW przypomniał, że "wczoraj przy okazji posiedzenia Rady do Spraw Wewnętrznych w Brukseli przedstawiłem moim europejskim kolegom szereg inicjatyw mających na celu stawienie czoła temu epokowemu wyzwaniu".
- Z jednej strony potrzeba wzmocnić współpracę z krajami pochodzenia imigrantów i ich tranzytu. Z drugiej - zacieśnić współpracę dochodzeniową i zwiększyć skuteczności represji wobec handlarzy ludźmi - kontynuował.
Zobacz również na niezalezna.pl: Szef MSWiA: Powstaje polsko-czesko-niemiecka grupa zadaniowa do zwalczania nielegalnej migracji
Piantedosi ocenił, że ponad 90 proc. imigrantów przybywających do Europy skorzystało z pośrednictwa handlarzy ludźmi. To biznes o wartości 7 mld euro rocznie. - To ogromny biznes, który następnie łączy się z wyzyskiem tych imigrantów po przybyciu do krajów Europy, przejmowaniem ich przez lokalne mafie, z wykorzystaniem ich w procederze prostytucji i handlu narkotykami. Należy pozbawić tych handlarzy tlenu - powiedział włoski minister.
REKLAMA
Program zwalczania siatek handlu ludźmi
Włochy objęły kierownictwo nad jednym z najważniejszych programów Komisji Europejskiej dotyczącym walki z siatkami handlu ludźmi w Afryce Północnej. - To program, który pozwoli nam bezpośrednio rozwijać w danych krajach działania mające na celu wzmocnienie współpracy policyjnej i sądowej, najpierw z Tunezją, a następnie z Marokiem, Egiptem, Algierią i Libią - podkreślił Piantedosi.
Zobacz również w tvp.info: Włoski polityk: Musimy konfiskować łodzie mafii przemytniczych
Konwencja Narodów Zjednoczonych przeciwko międzynarodowej przestępczości zorganizowanej, znana jako Konwencja z Palermo została podpisana w grudniu 2000 r. w hołdzie dla zabitego przez mafię sędziego Giovanniego Falcone. Weszła w życie 29 września 2003 r.
- Premier Włoch: trwa napływ migrantów, jakiego nie widziano od wielu lat
- Sprawa przemytu migrantów. Nie tylko posłowie KO poręczyli za aresztowaną aktywistkę
- Presja migracyjna na kraje bałtyckie. Coraz więcej osób trafia z Białorusi na Litwę poprzez Łotwę
[ZOBACZ TAKŻE] Von der Leyen chce przymusowej relokacji migrantów. Wąsik zapewnia: nikt nas nie zmusi
PAP/IAR/łl
REKLAMA