Turcy zaatakowali Kurdów w północnym Iraku. Ankara mówi o neutralizacji bojowników

15 stanowisk kurdyjskich separatystów uległo zniszczeniu. To efekt po nalotów tureckiego wojska w północnym Iraku. O sprawie poinformował Ministerstwo Obrony w Ankarze. Resort podkreślił, że w wyniku ataku z powietrza "zneutralizowano" wielu bojowników.

2023-11-04, 21:27

Turcy zaatakowali Kurdów w północnym Iraku. Ankara mówi o neutralizacji bojowników
Turcy zaatakowali Kurdów w północnym Iraku. Ankara mówi o neutralizacji bojowników. Foto: twintyre/shutterstock

W oświadczeniu opublikowanym na platformie społecznościowej X Ministerstwo Obrony podkreśliło, że wśród celów tureckich bombardowań znalazły się m.in. jaskinie, schrony i magazyny, w których przypuszczalnie przebywali kurdyjscy bojownicy. 

Podano, że celem ataków był region Hakurk w północnym Iraku. Operację przeprowadzono około godz. 19:30 czasu lokalnego (17:30 czasu polskiego - red.).

Neutralizacja bojowników

Jak przekonuje Ankara, celem nalotów było "zabezpieczenie granic" Turcji. Ponadto chodziło "wyeliminowanie ataków terrorystycznych" na naród turecki i tureckie siły bezpieczeństwa, stacjonujące w północnym Iraku.

"Operację powietrzną przeprowadzono zgodnie z naszym prawem do samoobrony, wynikającym z art. 51 Karty Narodów Zjednoczonych" - czytamy w oświadczeniu.

REKLAMA

Ministerstwo Obrony przekonuje, że "Tureckie Siły Zbrojne będą z pełną determinacją walczyć z terroryzmem, w celu przetrwania i bezpieczeństwa naszego kraju i narodu, dopóki nie pozostanie ani jeden terrorysta".

Kim są Kurdowie?

Kurdowie to etniczna grupa ludności zamieszkująca głównie obszary w Azji Zachodniej, na Bliskim Wschodzie i na obszarze Półwyspu Anatolijskiego w Turcji. Posiadają unikalną kulturę, język i historię, a także dążą do zachowania swojej tożsamości narodowej.

Mówią głównie w języku kurdyjskim, który jest językiem z rodziny irańskiej. Ich historia jest skomplikowana i naznaczona wieloma konfliktami i prześladowaniami. W przeszłości często byli poddawani dyskryminacji, a nawet próbom asymilacji przez rządy różnych państw, w których żyli, takich jak Turcja, Iran, Irak i Syria.

Czytaj też:

Interia/mn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej