Amerykański parasol nad Szwecją. Dwustronna umowa zwiększy bezpieczeństwo Skandynawów

2023-12-06, 04:16

Amerykański parasol nad Szwecją. Dwustronna umowa zwiększy bezpieczeństwo Skandynawów
Sekretarz obrony USA Lloyd Austin i minister obrony Szwecji Pal Jonson podpisali dwustronną umowę o współpracy obronnej . Foto: Reuters/ FORUM

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin i minister obrony Szwecji Pal Jonson podpisali we wtorek w Pentagonie dwustronną umowę o współpracy obronnej (DCA). To pierwsza taka umowa między tymi krajami, która ma stworzyć warunki do pomocy przez USA w razie prośby Szwecji.

Jak powiedział we wtorek rzecznik Pentagonu gen. Pat Ryder, porozumienie "umożliwi wzmocnioną współpracę wojskową, jak na przykład [ustalenie] prawnego statusu rozmieszczonych żołnierzy, dostępu do obszarów rozlokowania i uprzedniego rozmieszczenia sprzętu wojskowego".

Umowa ma też stworzyć warunki do udzielenia wsparcia wojskowego dla Szwecji, gdyby ta się o nią zwróciła.

Obustronne korzyści umowy

Jest to pierwsza taka umowa między USA i Szwecją. Równolegle z nią finalizowana jest także podobna umowa USA z Finlandią. Do podpisania porozumienia dochodzi w kontekście wciąż nierozwiązanej sprawy ratyfikacji akcesji Szwecji do NATO. Podczas wizyty w Waszyngtonie szwedzki minister powiedział, że ma nadzieję, że dojdzie do tego "tak szybko, jak to możliwe".

"Szwecja to silny, zdolny partner obronny, który jest czempionem wartości NATO i dodatkowo wzmocni Sojusz, jak tylko jej akcesja do NATO zostanie sfinalizowana. Członkostwo Szwecji wzmocni naszą zbiorową obronność i ulepszy nasze zdolności do odpowiedzi na wyzwania bezpieczeństwa w obszarze euroatlantyckim" - napisano w komunikacie Pentagonu.

Bliska współpraca mimo nieobecności w NATO

Szwecja od półtora roku stara się o członkostwo w NATO, akcesja jest jednak blokowana przez Turcję. Opóźnienie nie ma jednak wpływu na integrację wojska, Sztokholm już teraz jest bowiem w planach obronnych Sojuszu Północnoatlantyckiego i bierze udział w tajnych grach wojennych.

- Brak formalnego członkostwa jest istotnym ograniczeniem politycznym. Szwecja nie jest objęta gwarancją obronną NATO (art. 5 traktatu), ale mimo tego przygotowania do akcesji są bardzo zaawansowane - podkreślił szef sztabu szwedzkiego wojska gen. Michael Claesson w rozmowie z gazetą "Dagens Nyheter".

Według Claessona oficerowie ze Szwecji biorą udział w tajnych grach wojennych NATO, w zeszłym tygodniu szefowie szwedzkich sił zbrojnych wzięli udział w ośmiodniowych ćwiczeniach dowodzenia, których scenariusze zakładały ataki na Szwecję na dużą skalę.

Finlandia, która w kwietniu została członkiem Sojuszu, oraz Szwecja objęte są planem obronnym NATO dla Europy Północnej.

Czytaj także: 

[ZOBACZ TAKŻE] Antoni Macierewicz gościem Polskiego Radia: 

PAP, IAR/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej