KE rekomenduje redukcję emisji CO2 o 90 procent do 2040 r. Co to oznacza dla państw UE?
Komisja Europejska proponuje redukcję emisji dwutlenku węgla o 90 procent do 2040 roku. To - jak argumentuje Bruksela - pozwoli Unii dekadę później spełnić wyznaczony wcześniej cel neutralności klimatycznej. O szczegółach Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.
2024-02-06, 15:45
Komisja Europejska proponuje redukcje emisji dwutlenku węgla o 90 procent do 2040 roku. To - jak argumentuje Bruksela - pozwoli Unii dekadę później spełnić wyznaczony wcześniej cel neutralności klimatycznej. - Walka z kryzysem klimatycznym to maraton, a nie sprint - powiedział na sesji Europarlamentu w Strasburgu komisarz do spraw klimatu Wopke Hoekstra. Argumentował, że działania są konieczne już teraz - "mieliśmy najgorętsze lato w historii".
"Musimy stać na dwóch nogach"
Unijny komisarz mówił, że działania klimatyczne wymagają odpowiedniego zaplanowania, by Unia nie zboczyła z drogi do osiągnięcia neutralności klimatycznej. - Chcemy zaoferować naszemu przemysłowi, biznesowi oraz instytucjom finansowym coś, o co od dawna proszą - jasność i przewidywalność inwestycji - podkreślał komisarz do spraw klimatu. Dodał, że w realizacji tego celu kluczowe jest zrównoważone podejście. - Musimy stać na dwóch nogach. Jedna to działania proklimatyczne i trzymanie się już obranego kursu, a druga noga to silna i odporna gospodarka oraz sprawiedliwa transformacja - tłumaczył Wopke Hoekstra.
Według Komisji, aby możliwe było osiągnięcie 90-procentowej redukcji emisji dwutlenku węgla do 2040 roku, kluczowe będą inwestycje publiczne i prywatne, ważny będzie nacisk na niskoemisyjne technologie, na rozwój odnawialnych źródeł energii i energooszczędność.
Protesty rolników
Unijna polityka klimatyczna, znana pod nazwą Zielony Ład, wywołuje jednak ostatnio w Europie protesty rolników. To był powód, dla którego Komisja ostatecznie zrezygnowała z wyznaczenia celu redukcyjnego w rolnictwie. Z dokumentów, które zostały dziś opublikowane, wykreślono zapisy o 30-procentowej redukcji emisji metanu czy azotu.
REKLAMA
Dzisiejsze propozycje będą jeszcze konsultowane. A konkretne projekty przepisów dotyczące 90-procentowej redukcji emisji CO2 do 2040 roku przedstawi już nowa Komisja Europejska, wyłoniona po czerwcowych wyborach do Europarlamentu.
- Zmiany klimatyczne a motoryzacja. Czy jesteśmy gotowi na wprowadzenie nowych przepisów?
- Transformacja energetyczna bardzo kosztowna dla UE i Polski. Francuski think tank podpowiada, skąd wziąć pieniądze
- Transformacja energetyczna w Polsce. Hennig-Kloska: możemy na nią wydać ponad 500 mld zł
- Mokradła bardzo istotne dla całej planety. Rozmowa z prof. Wiktorem Kotowskim
- Zamykanie elektrowni i kopalni. Polski program wsparcia zatwierdzony przez KE. Wiemy, ile wyniesie
IAR/Beata Płomecka/kg/wmkor
REKLAMA