Trwają prace nad 13. pakietem sankcji UE wobec Rosji. Węgry nie poparły propozycji KE

Tylko Węgry nie wyraziły dziś poparcia dla 13. pakietu unijnych sankcji wobec Rosji na spotkaniu ambasadorów krajów członkowskich w Brukseli. Projekt najnowszych restrykcji trafi teraz na posiedzenie ministrów spraw zagranicznych 27 państw w poniedziałek. Natomiast próbę jego zatwierdzenia podejmą ponownie ambasadorowie w środę.

2024-02-14, 19:02

Trwają prace nad 13. pakietem sankcji UE wobec Rosji. Węgry nie poparły propozycji KE
Tylko Węgry nie wyraziły dziś poparcia dla 13. pakietu unijnych sankcji wobec Rosji na spotkaniu ambasadorów krajów członkowskich w Brukseli. Foto: Komisja Europejska / Mario Salerno

Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka jako pierwsza informowała, że tym razem w pakiecie nie będzie sankcji gospodarczych. Są jedynie te indywidualne, czyli czarna lista z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi aktywami w Europie. Jest też lista firm, z którymi handel będzie zabroniony - to ma być kara za pomaganie Rosji w obchodzeniu restrykcji.

Węgry nie poparły 13. pakietu sankcji UE wobec Rosji

Z relacji unijnych dyplomatów wynika, że Węgry tłumaczyły brak zgody na najnowszy pakiet sankcyjny potrzebą głębszej analizy. Przygotowana przez Komisję Europejską czarna lista zawiera kolejnych prawie 200 osób i firm. Lista jest na razie tajna do czasu zatwierdzenia i publikacji w Unijnym Dzienniku Urzędowy, ale dokument widziała już brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Na liście są między innymi wojskowi, propagandyści, sędziowie, osoby odpowiedzialne za porwania ukraińskich dzieci i wywożenie ich w głąb Rosji do przymusowych adopcji. Są też firmy z sektora zbrojeniowego z Rosji. Tym razem Unia chce również uderzyć sankcjami w Koreę Północną za dostarczanie reżimowi w Moskwie rakiet do atakowania Ukrainy. Na listę została wpisana rządowa agencja odpowiedzialna za program rozwoju rakiet balistycznych.

Chińskie firmy trafią na listę?

Jeśli chodzi listę firm, z którymi prowadzenie działalności biznesowej będzie zabronione, to wśród kolejnych 21, są 3 firmy z Chin kontynentalnych. Jeśli nie zostaną wykreślone, to będzie to pierwszy raz kiedy Unia zdecyduje się na taki krok. W przeszłości nie było na to jednomyślnej zgody, bo część krajów nie chciała psuć dobrych relacji handlowych z Państwem Środka.

REKLAMA

Posłuchaj

Tylko Węgry nie wyraziły dziś poparcia dla 13 pakietu unijnych sankcji wobec Rosji na spotkaniu ambasadorów krajów członkowskich w Brukseli. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:58
+
Dodaj do playlisty
Czytaj również:

IAR/Beata Płomecka/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej