Sankcje Unii Europejskiej wobec Rosji. Jest porozumienie. Zatwierdzono 13. pakiet

Ostatecznie zatwierdzony został 13. pakiet unijnych sankcji wobec Rosji. Kraje członkowskie postawiły "kropkę nad i". Po 10.00 zakończyła się tak zwana procedura pisemna. Restrykcje wejdą w życie wraz z publikacją w unijnym Dzienniku Urzędowym, co ma nastąpić jeszcze dziś.

2024-02-23, 11:09

Sankcje Unii Europejskiej wobec Rosji. Jest porozumienie. Zatwierdzono 13. pakiet
Sankcje UE na Rosję. Foto: Mmuenzl/Shutterstock & Fabrizio Maffei/ Shutterstock

W ramach najnowszych sankcji 106 osób i 88 firm zostało wpisanych na tak zwaną czarną listę z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi majątkami w Europie.

13. pakiet sankcji UE. Dotyczą nie tylko rosyjskich firm

Restrykcjami zostały objęte także kolejne firmy spoza Rosji, które pomagają jej obchodzić sankcje. Zostały one wpisane na drugą listę i nie będą już mogły kupować w Europie produktów podwójnego zastosowania, które reżim w Moskwie wykorzystuje do produkcji dronów. Potwierdziły się wszystkie informacje brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej.

Po zatwierdzeniu 13. pakietu sankcji szef unijnej dyplomacji napisał w oświadczeniu, że po dwóch latach od rozpoczęcia przez Rosję pełnoskalowej inwazji na Ukrainę, Unia Europejska utrzymuje presje na rosyjski reżim. "Dziś jeszcze zaostrzamy sankcje wobec rosyjskiego sektora wojskowego i obronnego, wymierzone w kolejne firmy w państwach na świecie, które dostarczają sprzęt - podkreślił Josep Borrell.

Rosja porywa ukraińskie dzieci. Za to też są sankcje

Dodał, że sankcjami zostają objęte osoby i instytucje odpowiedzialne za nielegalne deportacje ukraińskich dzieci. Są one wywożone w głąb Rosji i na Białoruś i tam przymusowo adoptowane. Ukraińskie dzieci umieszczane są też w obozach reedukacyjnych, w których prowadzona jest ich rusyfikacja i poddawane są one szkoleniom wojskowym.

REKLAMA

"Jesteśmy nadal zjednoczeni w naszej determinacji, by zniszczyć rosyjską machinę wojenną i pomóc Ukrainie wygrać walkę w obronie własnej i przywrócić niepodległość i suwerenność - napisał szef unijnej dyplomacji. Sankcjami zostaną objęci także wojskowi, szefowie spółek z kompleksu wojskowo-przemysłowego, sędziowie i przedstawiciele władz marionetkowych na okupowanych przez Rosjan terytoriach Ukrainy.

Na czarnej liście sankcyjnej po raz pierwszy także firmy z Chin kontynentalnych

Tym razem Unia chce również uderzyć sankcjami w Koreę Północną za dostarczanie reżimowi w Moskwie rakiet do atakowania Ukrainy. A ponadto, w ramach ograniczeń importowo-eksportowych, do drugiej listy dodanych zostało kolejnych 27 firm, wśród nich także spoza Rosji, wspierających ją w wojnie przeciwko Ukrainie.

Będą one podlegać zaostrzonym restrykcjom handlowym. Po raz pierwszy Unia Europejska uderza w firmy z Chin kontynentalnych, bo wcześniej obejmowała sankcjami tylko chińskie firmy z Hongkongu, co miało mniejszą siłę rażenia. Ponadto są też firmy z Turcji, Kazachstanu, Serbii, Tajlandii i Sri Lanki.

Dziś Unia rozszerzyła również listę produktów, których eksport do Rosji będzie zakazany, by nie wzmacniać jej potencjału wojskowego. Chodzi o przecięcie łańcucha dostaw do produkcji dronów.

REKLAMA

Posłuchaj

Trzynasty pakiet unijnych sankcji został dziś ostatecznie zatwierdzony. Kraje członkowskie postawiły "kropkę nad i". Jest już także publikacja w unijnym Dzienniku Urzędowym. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:46
+
Dodaj do playlisty

Zobacz również:

jmo/ms/IAR/Beata Płomecka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej