Prześladowania chrześcijańskich kobiet wyjątkowo dotkliwe. Organizacja Open Doors przedstawiła dane

Z danych organizacji praw człowieka Open Doors wynika, że religia i płeć ma wpływ na skalę prześladowań na świecie. Okazuje się, że szczególnie dotkliwie cierpią kobiety chrześcijańskie dotknięte brakiem bezpieczeństwa z powodu konfliktów czy ubóstwa.

2024-03-06, 09:37

Prześladowania chrześcijańskich kobiet wyjątkowo dotkliwe. Organizacja Open Doors przedstawiła dane
Prześladowanie kobiet wyznających chrześcijaństwo potęguje brak bezpieczeństwa wynikający m.in. z ubóstwa i konfliktów międzynarodowych . Foto: Shutterstock/Mohammad Bash

Przed obchodzonym 8 marca Międzynarodowym Dniem Kobiet Open Doors podała w raporcie, kluczowe czynniki wpływające na prześladowanie kobiet chrześcijańskich.

Jakich cierpień doznają chrześcijanki?

Z materiałów zebranych przez organizację wynika, że mężczyźni i chłopcy doświadczają "ukierunkowanych, widocznych i brutalnych" prześladowań. Ich cierpienia często wynikają ze stosowanej wobec nich przemocy fizycznej lub psychicznej. Jednak sytuacja kobiet i dziewcząt jest "bardziej złożona, ukryta i również brutalna".

Okazuje się, że chrześcijanki są szczególnie narażone na przymusowe małżeństwa, przemoc seksualną, fizyczną i psychiczną oraz uprowadzenia. "Dochodzi do nich głównie w sferze prywatnej, często za zamkniętymi drzwiami lub są popełniane przez osoby ze środowiska rodzinnego".

Skutki prześladowań chrześcijan

Brak bezpieczeństwa pogłębia istniejące niesprawiedliwości - ubóstwo, niesprawiedliwość rasowa i nierówności między kobietami i mężczyznami. Według Open Doors "sytuacje intensywnej przemocy mogą stwarzać nowe możliwości prześladowań tam, gdzie istnieje już wysoki poziom prześladowań religijnych".

REKLAMA

Przemoc seksualna związana z konfliktami jest nadal wszechobecna, zarówno jako broń wojenna, jak też jako pośrednia konsekwencja zwiększonej niestabilności. Według ankiety Open Doors, dotyka ona chrześcijanki w 82 proc. spośród 50 krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani (84 proc. krajów w przypadku przymusowych małżeństw, 72 proc. krajów w przypadku przemocy fizycznej i 62 proc. krajów w przypadku uprowadzeń).

Czytaj także:

KAI/kg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej