Trójkąt Weimarski a Ukraina. "Wspólna sprawa, Putin nazwał Zachód wampirzym balem i grozi mu końcem"

2024-03-15, 13:45

Trójkąt Weimarski a Ukraina. "Wspólna sprawa, Putin nazwał Zachód wampirzym balem i grozi mu końcem"
Na zdjęciu: Ukraina kontynuuje walki na linii frontu. Foto: PAP/EPA/YAKIV LIASHENKO

 - Delegacja z Polski podczas wizyty w USA na spotkaniach z amerykańskimi politykami przekonywała, jak ważna jest pomoc dla Ukrainy. To dowodzi rozumienia wyzwań i zagrożeń - mówił portalowi PolskieRadio24.pl Ołeksandr Musijenko. Wskazał, że głos Trójkąta Weimarskiego jest bardzo ważny także dla Ukrainy. Dodał, że Putin grozi nie tylko Ukrainie, ale także Zachodowi: w ostatnim czasie oznajmił, że elity Zachodu to "wampirzy bal" i czeka je wkrótce "koniec".

- Trzeba rozumieć, że Zachód jest silniejszy niż kompleks obronny Rosji i Korei Północnej. Trzeba jednak pracować nad nim, bo dziś jest jasne, że zagrożenia istnieją i dotyczą nie tylko Ukrainy. To powinna być wspólna sprawa, co do zasady - zaznaczył ukraiński ekspert Ołeksandr Musijenko z Centrum Badań Wojskowych i Prawnych.

- Toczy się wojna o Europę, jaka ona będzie - czy taka, jaka sama chce być, czy taka, jak zechce Rosja - zaznaczył ekspert.

- Warto w tym kontekście posłuchać wywiadu Władimira Putina, który powiedział Dmitrijowi Kisielowowi, że "Zachód to bal wampirów" i ten "wampirzy bal wkrótce się skończy".

- Trzeba mieć tego świadomość. Może dla kogoś w Niemczech fraza "pojednanie z Rosją" brzmi pięknie. Jednak jak można się z nimi pojednać, gdy w coraz większym stopniu zagrażają Europie? Gdy robią to, co robią w Ukrainie? - zaznaczył analityk. - Pojednanie wydaje się wątpliwe. Uspokoić Rosję może tylko poczucie, że przeciwnik jest silny - zaznaczył.

Ważne spotkanie Trójkąta Weimarskiego

- W tym kontekście spotkania Trójkąta Weimarskiego są bardzo ważne. Polska, Niemcy i Francja wspólnie zabierają głos w sprawie wsparcia dla Ukrainy - zauważył analityk Ołeksandr Musijenko.

Ołeksandr Musijenko zaznaczył, że Ukraina bardzo potrzebuje niemieckich pocisków Taurus, by móc razić istotne z punktu logistyki cele i powstrzymywać impet ofensywy Rosji.

Jak zaznaczył, media podają, że Francja zgodziła się ostatecznie, iż jeśli nie mamy wystarczająco dużo pocisków produkowanych w Unii Europejskiej, to można kupić je dla Ukrainy w innych krajach. - Myślę, że to byłoby bardzo ważne. Niestety nie możemy planować zakupu amunicji na 10 lat do przodu. Można także pozwolić na import amunicji z Korei Południowej i z innych państw - ocenił analityk.

- Sytuacja bez pomocy Stanów Zjednoczone jest trudna, ponieważ USA dostarczały dużą liczbę amunicji, uzbrojenia. To dawało możliwość lepszego działania naszych wojsk, wykonywania zadań. Teraz oczywiście pomaga Europa, także pomocna jest inicjatywa zakupu pocisków, wysunięta przez Republikę Czeską. Decyzja Unii o zwiększeniu wydatków na Ukrainę jest także bardzo ważna - zaznaczył Ołeksandr Musijenko.

Putin grozi Zachodowi

"Zachodnie elity, przyzwyczajone do napełniania brzuchów ludzkim mięsem", muszą zrozumieć, że "wampirzy bal" się kończy, wskazał 13 marca prezydent Rosji Władimir Putin w wywiadzie dla dziennikarza Dmitrija Kisielowa dla kanału Rossija 1 i agencji RIA Nowosti W wywiadzie rosyjski przywódca twierdzi, że tzw. "złoty miliard od wieków pasożytuje na innych narodach", wyzyskując kraje i narody Afryki, Azji i Ameryki Łacińskiej.

***

Przedstawiciele formatu Trójkąta Weimarskiego, Polski, Francji i Niemiec, spotykają się 15 marca. Premier Donald Tusk, prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz spotykają się w Berlinie. Nieplanowany szczyt Trójkąta Weimarskiego zapowiedział Tusk w Waszyngtonie 12 marca, po spotkaniu z prezydentem Stanów Zjednoczonych.

***

Czytaj także:

***

Czytaj także:

***

Rozmawiała Agnieszka Marcela Kamińska, PolskieRadio24.pl/wmkor



Polecane

Wróć do strony głównej