"Sytuacja jest trudna". Donald Tusk zapowiada szczyt Trójkąta Weimarskiego poświęcony Ukrainie

2024-03-12, 23:58

"Sytuacja jest trudna". Donald Tusk zapowiada szczyt Trójkąta Weimarskiego poświęcony Ukrainie
Premier Donald Tusk zapowiedział nadzwyczajny szczyt Trójkąta Weimarskiego. Spotkanie z Emmanuelem Macronem i Olafem Scholzem odbędzie się w piątek. Foto: PAP/EPA/FILIP SINGER/ PAP/EPA/LUDOVIC MARIN / POOL/ PAP/Leszek Szymański

W piątek odbędzie się nagły szczyt Trójkąta Weimarskiego - zapowiedział w piątek premier Donald Tusk. - Z prezydentem Francji i kanclerzem Niemiec będę rozmawiał o sytuacji związanej ze wspieraniem Ukrainy i blokowaniem pakietu wsparcia przez amerykański Kongres - dodał. W ocenie szefa polskiego rządu, format współpracy Warszawy, Paryża i Berlina, będzie w przyszłości coraz bardziej istotny. 

We wtorek wieczorem, po spotkaniu w Białym Domu z prezydentem USA Joe Bidenem, w którym uczestniczył wspólnie z prezydentem Andrzejem Dudą, premier Tusk był gościem TVP Info. - Rozmawiamy jako dwa chyba najbardziej zaangażowane kraje w pomoc Ukrainie w czasie wojny. Rozmawiamy o tym, jak przejść ten krytyczny moment - krytyczny, bo ciągle nie ma odblokowania tej pomocy finansowej w Izbie Reprezentantów tu w USA - powiedział premier.

- Prezydent Biden powiedział, że ciągle jest optymistą, i że wierzy w to, i liczy na to, że ta pomoc zostanie odblokowana - zaznaczył. 

Po spotkaniu z Bidenem, rozmowy z Macronem i Scholzem. Donald Tusk zapowiada szczyt Trójkąta Weimarskiego

Szef polskiego rządu zaznaczył, że rozmawiał z prezydentem Bidenem o tym, w jaki sposób mobilizować do pomocy Ukrainie inne kraje europejskie. - W piątek, a więc zaraz, odbędzie się nagły, nieplanowany szczyt Trójkąta Weimarskiego. Będę w Berlinie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem rozmawiać o tej sytuacji - zapowiedział.

Jak dodał, przywódcy Francji i Niemiec czekają na jego informacje z rozmów w Waszyngtonie.

Jak ocenił, "sytuacja jest trudna, wszyscy to wiemy". - Nie ma co się wypierać. Natomiast to potwierdzenie ze strony amerykańskiej, że oni naprawdę traktują na serio NATO i swoje zobowiązania, to jest coś ważnego - dodał.

Paryż-Moskwa-Warszawa. Tusk przewiduje wzrost znaczenia Trójkąta Weimarskiego

Według Tuska, "coraz częściej będzie się patrzyło na ten trójkąt - na Paryż, Berlin i Warszawę". - Te trzy stolice moim zdaniem mają w tej chwili takie zadanie i taką moc, żeby mobilizować całą Europę - zauważył. - Ale bądźmy optymistami. Nie mam powodu nie wierzyć prezydentowi Bidenowi, gdy mówi "poczekajcie, chyba znajdziemy rozwiązanie i ta pomoc popłynie" - zaznaczył.

Pytany o rolę Trójkąta Weimarskiego, Tusk ocenił, że w Europie istnieją dwa formaty współpracy międzypaństwowej ważne dla Polski i jej bezpieczeństwa - Trójkąt Weimarski oraz tzw. Grupa Północna, zrzeszająca państwa nadbałtyckie, a także m.in. Norwegię i Wielką Brytanię.

- Nie oszukujmy się - w Europie można nadawać ton różnym sprawom, jeśli trzy stolice się dogadają i będą działać razem. To jest Warszawa, Berlin i Paryż. Myślę, że jesteśmy na dobrej drodze, by zrewitalizować Trójkąt Weimarski, by miał realny, mocny wpływ na wszystkie decyzje europejskie - stwierdził premier.

Pomoc USA dla Ukrainy. Specjalna ustawa z problemami w Kongresie

Na początku lutego br. przeszła przez Senat USA ustawa przewidująca łącznie 95 mld USD na pomoc dla Ukrainy, Izraela i państw Indo-Pacyfiku. Niemal na pewno zdobyłaby też większość głosów w Izbie Reprezentantów, jednak jak dotąd republikański przewodniczący Izby Mike Johnson - wobec gróźb usunięcia go ze stanowiska przez skrajne skrzydło jego partii - nie zdecydował się poddać ustawy pod głosowanie. Podawał przy tym różne uzasadnienia. Domagał się od Białego Domu jasnej strategii w sprawie wojny, argumentując, że Ameryka powinna najpierw zająć się bezpieczeństwem własnych granic. Odkładał też sprawę na czas po uchwaleniu pełnego budżetu pod koniec marca; ustawa do tej pory nie była procedowana w niższej izbie amerykańskiego parlamentu.

Czytaj także: 

[ZOBACZ TAKŻE] Prezydent i premier w USA. Żaryn: tak samo identyfikują zagrożenia i wyzwania w zakresie bezpieczeństwa

PAP, IAR/ mbl


Polecane

Wróć do strony głównej