Przełom ws. dzieci uprowadzonych przez Rosję. Wiele z nich odnaleziono w Niemczech

2024-04-17, 15:24

Przełom ws. dzieci uprowadzonych przez Rosję. Wiele z nich odnaleziono w Niemczech
161 porwanych przez Rosjan ukraińskich dzieci odnaleziono w Niemczech. Foto: deniska_ua/shutterstock

Jak poinformował szef Policji Narodowej Ukrainy Iwan Wyhiwski, na terytorium Niemiec odnaleziono 161 ukraińskich dzieci uprowadzonych przez Rosję. Udało się to dzięki współpracy służb ukraińskich i niemieckich.

W Niemczech zidentyfikowano 161 dzieci, które uznawano dotychczas za nielegalnie wywiezione przez Rosjan na okupowane tereny Ukrainy, do Rosji lub na Białoruś.

W Niemczech odnaleziono 161 dzieci porwanych przez Rosję

Szef Policji Narodowej Ukrainy powiedział o tym podczas spotkania w Berlinie z prezesem Federalnego Urzędu Kryminalnego Niemiec Holgerem Münchem.

"Otrzymaliśmy wsparcie od instytucji państwowych z Niemiec zajmujących się dokumentowaniem rosyjskich zbrodni wojennych, w szczególności bezprawnych deportacji dzieci" - przekazała policja agencji Interfax-Ukraina.

Obecnie ukraińska rządowa strona Children of War informuje o 19 546 przypadkach deportacji i sprowadzeniu z powrotem do kraju 388 osób poniżej 18. roku życia. Według tych danych w wyniku rosyjskiej agresji zginęło co najmniej 543 dzieci, a 1292 zostało rannych. 2060 dzieci ukraińska policja uznała za zaginione.

Ile ukraińskich dzieci porwali Rosjanie? Jest nakaz aresztowania Putina

Eksperci i media jednak podkreślają, że te statystyki są znacznie zaniżone, a faktyczna liczba osób niepełnoletnich wywiezionych do Rosji może wynosić nawet kilkaset tysięcy.

W marcu 2023 roku Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał nakaz aresztowania dyktatora Rosji Władimira Putina i rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej za zbrodnie wojenne popełnione na Ukrainie. Sędziowie przychylili się do wniosku prokuratury, uznając, że są realne podstawy, by sądzić, że Putin i Lwowa-Biełowa są odpowiedzialni za zbrodnie polegające na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji.

Współpraca służb Ukrainy i Niemiec

Dyskusja między szefami służb Ukrainy i Niemiec dotyczyła także problematyki wszelkich zbrodni wojennych popełnionych przez rosyjskich najeźdźców na terytorium Ukrainy i udokumentowanych przez ukraińską policję.

Kijów liczy na pomoc swoich partnerów w stawianiu rosyjskich zbrodniarzy wojennych przed wymiarem sprawiedliwości zarówno przed sądami ukraińskimi, jak i sądami innych krajów, a także kierownictwa wojskowo-politycznego - przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym i Trybunałami Specjalnymi.

- Jesteśmy zainteresowani wspólnymi działaniami z naszymi niemieckimi partnerami zarówno na płaszczyźnie dwustronnej, jak i pod auspicjami Europolu - podkreślił Iwan Wyhiwski. Współpracę z niemieckimi kolegami w zakresie dokumentacji i gromadzenia materiału dowodowego ocenił jako "owocną".

Strony rozmawiały także o wsparciu partnerów europejskich w kwestii wprowadzania informacji o rosyjskich zbrodniarzach wojennych do Systemu Informacyjnego Schengen (SIS). Spotkanie odbyło się na marginesie Europejskiego Kongresu Policji, w którym uczestniczy ukraińska delegacja.

Czytaj również:

IAR/PAP/jmo/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej