Dramat w Strefie Gazy. Caritas Polska nie przestaje pomagać

2024-05-07, 19:50

Dramat w Strefie Gazy. Caritas Polska nie przestaje pomagać
1,5 mln dzieci w Strefie Gazy doświadczyło przemocy związanej z konfliktem . Foto: Caritas Polska

Dziennie wyżywienie jednej osoby w Strefie Gazy to 245 kalorii. To mniej niż jogurt. Pracownicy Caritas Polska starają się w Jerozolimie o zwiększenie pomocy humanitarnej dla mieszkańców Strefy. 

W Jerozolimie są obecni pracownicy Caritas Polska: Sylwia Hazboun i Dominika Chylewska.

- Pomimo trudności musimy zrobić wszystko, żeby do osób potrzebujących docierała pomoc - mówi Sylwia Hazboun z Caritas Polska. - Ziemia Święta potrzebuje natychmiastowego zawieszenia broni oraz wejścia na ścieżkę negocjacji prowadzących do sprawiedliwego rozwiązania konfliktu, biorącego pod uwagę dobro wszystkich mieszkańców - dodaje.

Uwięzieni w gruzach zbombardowanych miast

Przedstawiciele Caritas Polska podkreślają, że "działania humanitarne były już poważnie utrudnione". Natomiast zapowiedź ataku na Rafah  jeszcze bardziej zaostrzy sytuację. Ludzie są rozpaczliwie głodni, uwięzieni w gruzach zbombardowanych miast, umierają z wycieńczenia i z pragnienia. Nie mają też dostępu do wody zdatnej do picia, ani nadziei na pomoc.

  - Według prawa międzynarodowego pomoc humanitarna powinna docierać do cywilnych ofiar każdego konfliktu, a dostęp do niej nie powinien nigdy być jedną z kart przetargowych negocjacji - mówi Ireneusz Krause, zastępca dyrektora Caritas Polska. - Przejścia dla konwojów w sytuacji kryzysu humanitarnego powinny być bezapelacyjnie otwarte - dodaje. Niestety, obecnie skala niesionej pomocy w Strefie Gazy zależy od nacisków opinii publicznej.

Ataki na konwoje humanitarne

Konwoje z pomocą humanitarną w Strefie Gazy narażone są natomiast na opóźnienia i kradzieże. - Ludzie są w tak rozpaczliwej sytuacji, że konwoje z jedzeniem mogą nie mieć szansy dotrzeć na miejsce. Z pomocą medyczną i rzeczową jest inaczej. Ale kiedy w ciężarówce jest chleb, albo mąka, to głodni ludzie się na niego po prostu rzucają. To towar ratujący życie - mówi Ireneusz Krause. – Każdy chce przeżyć - dodaje. 

Caritas Polska informuje, że jest jedyną organizacją humanitarną działającą bezustannie w mieście Gaza m.in. z programem Rodzina Rodzinie. Pomoc polega na przekazywaniu środków finansowych, które beneficjenci mogą wykorzystać na bieżące potrzeby. W tej chwili najważniejszą potrzebą jest żywność. 

Skala potrzeb rośnie

Skala potrzeb jest ogromna. "2,2 milionów ludzi w Strefie Gazy cierpi na 3 stopień braku bezpieczeństwa żywnościowego (w skali 1-5). Przewiduje się, że jeszcze w tym miesiącu, północna część Strefy Gazy osiągnie ostatni, 5 stopień, co oznacza klęskę głodu" - informuje Caritas Polska.

Niestety wielu nie stać na zakup żywności, której ceny osiągają niebotyczny pułap. Koszt worka mąki to, w przeliczeniu na złotówki, ok.1600 zł. Brakuje też wody, a dostępne zasoby w 97 proc. są niezdatne do picia.

Rosnąca liczba rannych niestety często nie może liczyć na pomoc, ponieważ infrastruktura medyczna została w 84 proc. zniszczona. Bank Światowy i ONZ oszacowały straty na 18,5 miliarda dolarów także w infrastrukturze usług publicznych.

Konflikt pochłonął już 33 tys. ofiar, w tym dzieci. Jest to liczba oficjalna, która jednak nie obejmuje tysięcy zaginionych pod gruzami budynków.

Nadzieja na przetrwanie

 - Ucieczka jest jedynym ratunkiem, gdyż nie wiadomo, kiedy będzie można odbudować to miejsce - informują pracownicy Caritas Jerozolima - Możesz uciec stąd, tylko jeśli jesteś bogaty. Za jedną osobę wyjeżdżającą, trzeba zapłacić 5-6 tysięcy dolarów - dodają.

Dzięki wsparciu darczyńców, Caritas Polska przekazuje co miesiąc rodzinom wsparcie finansowe. Na pomoc w Strefie Gazy przeznaczy 1, 5 mln zł w ramach programu Rodzina Rodzinie.

- W Strefie Gazy mieszkańcy mogą liczyć tylko na nas, na pomoc humanitarną. Dlatego proszę o pomoc i wsparcie programu Rodzina Rodzinie. Każda kromka chleba, każda złotówka, może pomóc i sprawić, że nie będziemy zadawać tego dramatycznego pytania, kto w ogóle tam przeżyje - apeluje dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki.

Jak można pomóc rodzinom w Strefie Gazy?

  • Dokonując wpłaty jednorazowej lub decydując się na co miesięczne wsparcie poprzez stronę www.caritas.pl/gaza
  • Robiąc przelew BLIK na telefon o treści GAZA przesłany pod numer +48 668 070 000.
  • Wpłacając dowolną kwotę na konto: 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 (Bank PKO BP S.A.) lub 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (Bank Millenium S.A.), tytuł wpłaty: GAZA
  • Wysyłając SMS o treści GAZA pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)
Czytaj także:

Caritas Polska/kg

Polecane

Wróć do strony głównej