REKLAMA

Kolejne kraje oficjalnie uznają Palestynę. "Szczególny dzień"

2024-05-28, 13:53

Kolejne kraje oficjalnie uznają Palestynę. "Szczególny dzień"
Rządy Hiszpanii, Norwegii i Irlandii zapowiedziały uznanie Palestyny za państwo. . Foto: PAP/Piotr Nowak

Premier Hiszpanii zapowiedział uznanie Państwa Palestyna. Na podobny krok zdecydowała się również Norwegia, o czym poinformowały władze skandynawskiego kraju. Do państw, które uznają bliskowschodni kraj dołączy dziś także Irlandia.  

Hiszpania ma uznać państwowość Palestyny, włączając w to Strefę Gazy i Zachodni Brzeg.

- Hiszpania uzna państwo palestyńskie ze wschodnią Jerozolimą jako stolicą. Nie uzna żadnych zmian granic, ustalonych w 1967 roku, o ile nie zostaną one uzgodnione przez obie strony konfliktu. Dzięki tej decyzji Hiszpania dołącza do ponad 140 państw, które uznały już niepodległość Palestyny. To historyczna decyzja, która ma jeden cel, przyczynić się do pokoju pomiędzy Izraelczykami a Palestyną. Uznanie Państwa Palestyńskiego jest nie tylko kwestią sprawiedliwości historycznej w świetle uzasadnionych aspiracji narodu palestyńskiego, lecz jest także bezwzględną koniecznością, by osiągnąć pokój - oświadczył premier Pedro Sanchez w wystąpieniu telewizyjnym.

Hiszpański polityk podkreślił również, że jego kraj z całą stanowczością sprzeciwia się terroryzmowi. Decyzja o uznaniu niepodległości Palestyny nie oznacza równocześnie akceptacji działań prowadzonych przez Hamas. Decyzję oficjalnie zaaprobuje dziś hiszpański parlament. Takie same kroki ma podjąć Norwegia i Irlandia. 

Norwegia w ślad za Hiszpanią

Minister spraw zagranicznych Norwegii Espen Barth Eide zapowiedział, że jego kraj również oficjalnie uzna Palestynę za państwo. 

REKLAMA

"Norwegia była zawsze jednym z bardziej zagorzałych obrońców istnienia państwa palestyńskiego od ponad 30 lat. Dzień, w którym uznajemy istnienie Palestyny, jest szczególny dla naszych relacji" - napisał w oświadczeniu szef norweskiej dyplomacji. 

Państwo Palestyńskie po dołączeniu Hiszpanii, Irlandii i Norwegii będzie uznawało łącznie 140 ze 193 państw ONZ. Madryt, Dublin i Oslo chcą też przyspieszenia starań o zawieszenie broni w Strefie Gazy.

Podstawą prawną istnienia państwa palestyńskiego jest porozumienie Izraela i Organizacji Wyzwolenia Palestyny zawarte w 1993 w norweskim Oslo. Porozumienie wzywało do wycofania wojsk izraelskich ze Strefy Gazy i Jerycha na Zachodnim Brzegu, oraz ustanowienia rządu palestyńskiego, który uzyskałby władzę nad większą częścią Zachodniego Brzegu. Sygnatariusze zostali wyróżnieni Pokojową Nagrodą Nobla w 1994 roku.

REKLAMA

Czytaj także:

IAR/Reauters/egz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej