Wskazali 10 miast, w których żyje się najlepiej. Lider może być zaskoczeniem, Polska daleko w tyle

Zastanawialiście się, w którym mieście żyje się najlepiej? W najnowszym raporcie Global Cities Index wskazano ranking 10 miast z najwyższą jakością życia. Na pierwszym miejscu mamy europejskie miasto

2024-06-01, 11:30

Wskazali 10 miast, w których żyje się najlepiej. Lider może być zaskoczeniem, Polska daleko w tyle
Grenoble. Foto: Shutterstock/Pierre Jean Durieu

Raport Global Cities Index został stworzony przez brytyjską firmę Oxford Economics. Jedną z kategorii, w której oceniane są miasta, jest jakość życia. Eksperci wskazali 10 najlepszych miast pod tym względem. Ranking został stworzony na podstawie kluczowych dla mieszkańców czynników.

Zdaniem twórców rankingu najważniejszymi czynnikami są:

  • wysokość dochodu na osobę,
  • oczekiwana długość życia,
  • liczba i oferty miejsc kultury oraz rekreacji,
  • suma wydatków mieszkaniowych,
  • prędkość internetu,
  • równość w dochodach.

W tych miastach żyje się najlepiej

I tak na pierwszym miejscu znalazło się francuskie miasto Grenoble. Na drugim z kolei Canberra w Australii. Podium zamyka szwajcarskie Berno.

Na czwartym miejscu znalazło się norweskie miasto Bergen. Tuż za nim Bazylea w Szwajcarii. Szóste miejsce to z kolei Luksemburg.

REKLAMA

Następnie Reykjavik w Islandii. Na ósmym miejscu  kolejne szwajcarskie miasto: Zurych. Końcówka rankingu to Gandawa w Belgii i francuskie Nantes.

Polskie miasta daleko za czołówką

Najwyżej ocenionym polskim miastem w tej części rankingu jest Wrocław, który uznano za 96. miasto z najlepszą jakością życia. Choć jest to daleko poza czołówką, należy dodać, że stolica województwa dolnośląskiego wyprzedziła w tym zakresie ponad 900 innych miejscowości.

Na drugim miejscu w kategorii jakości życia uplasowała się Warszawa (111), a później - Lublin (125). Inne polskie miasta były ocenione wyraźnie niżej: Gdańsk (126), Poznań (131), Kraków (160), Bydgoszcz (169), Katowice (180), Szczecin (190, Białystok (210) i Łódź (275).

Cały Raport Global Cities Index

Cały Raport Global Cities Index jest jednak znacznie bogatszy. Obejmuje on pięć kategorii - prócz jakości życia także: ekonomię, kapitał ludzki, środowisko i zarządzanie. W każdej z kategorii jest kilka ocenianych wskaźników. W sumie jest ich 27.

REKLAMA

Wyniki uzyskiwane przez miasta w tych 27. wskaźnikach podzielonych na pięć kategorii są sumowane, by wskazać w sposób ogólny najlepsze do życia, inwestowania i działania miasta na świecie.

Najlepiej ocenionym miastem w rankingu ogólnym jest Nowy Jork. Należy dodać, że ranking otwiera 6 miast ze Stanów Zjednoczonych, a w pierwszej 10. jest ich siedem. Tylko trzy miasta spoza kontynentu amerykańskiego - zdaniem ekspertów - spełniają odpowiednie warunki, by znaleźć się w pierwszej dziesiątce. To Londyn (7. miejsce), Paryż (9. miejsce) i Tokio (10. miejsce).

Polskich miejscowości w całym rankingu 1000 miast świata jest 11. Najwyżej uplasowała się Warszawa, będąca na 193. miejscu. Dalej jest Poznań (210), Wrocław (236), Gdańsk (243), Kraków (267), Szczecin (341), Lublin (346), Białystok (368), Katowice (375), Bydgoszcz (377) i Łódź (565).

Łódź - najgorsze polskie miasto?

Warto przy tym dodać, że Łódź w ogóle wypadła w rankingu fatalnie. Pod względem ekonomicznym jest oceniana na 990. miejscu, de facto wśród państw trzeciego świata, pod względem kapitału ludzkiego Łódź jest na 666. miejscu i niżej spośród polskich miast oceniane są tylko Szczecin (737) i Bydgoszcz (885).

REKLAMA

W zakresie środowiska Łódź znajduje się na 683. miejscu. Spośród polskich miast niżej są tylko Katowice (788). Nawet Kraków, słynący swego czasu z najgorszego w Polsce powietrza, notuje wyższą pozycję (676).

Zarządzanie Łodzią zostało ocenione na 318. miejsce. To jedyna kategoria, w której wszystkie miasta z danego kraju mają ten sam wynik.

Czytaj także: 

pr24.pl/oxfordeconomics.com/sb/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej