Koszary legionowe zrównane z ziemią. Zniknął bezcenny zabytek Grodna

2024-07-11, 13:40

W Grodnie zburzono kolejny budynek zabytkowych koszar z XIX wieku, w których w międzywojniu stacjonowało także wojsko polskie. Wcześniejsze protesty kierowane do władz reżimu nic nie dały. Miejscowe portale zauważają, że bezpowrotnie przepada unikalne dziedzictwo historyczne miasta. W szerszym planie, władze Białorusi od lat rusyfikują pamięć i tożsamość historyczną Białorusi.

W białoruskim Grodnie przy granicy z Polską zniszczono kolejny zabytkowy gmach koszar z XIX wieku. W jego budynkach stacjonowały początkowo oddziały carskie, a w XX-leciu międzywojennym także wojsko polskie, piechota pułku lidzkiego. Budynki te wówczas nazywano koszarami legionowymi. Następnie zajęła je Armia Czerwona.

Wedle zdjęć opublikowanych na portalu newgrodno.by i tabliczek z budowy, chodzi o części kompleksu przy obecnej ulicy Szczorsa 2 i 4. Kompleks koszarów w Grodnie zajmował większy obszar  - znajdowało się tam pewnego rodzaju "wojskowe miasteczko".

Do zburzenia pierwszej części tego zabytkowego kompleksu budynków garnizonu grodzieńskiego doszło w marcu, kiedy to został zburzony inny gmach koszar z dziewiętnastego wieku.

REKLAMA

Burzone koszary to nieliczne przykłady takiej architektury na Białorusi, zachowane w oryginalnej formie. Marcowa dewastacja części koszar spowodowała, że podniosły się głosy oburzenia. Do ministerstwa kultury Białorusi i prokuratury w Grodnie skierowano żądanie zaprzestania niszczenia dóbr kultury i pociągnięcia odpowiedzialnych za to osób do odpowiedzialności karnej – pisał portal Hrodna Life, Jak widać, interwencja nic nie dała – obecnie wyburzono kolejny budynek tego kompleksu.

Portal ten zauważa, żed dawne koszary carskie przy ulicy Szczorsa 2 i 4 zostały  sprzedane na aukcji w 2022 roku z 80 procentowym rabatem – była to kolejna, czwarta próba sprzedaży. Koszary kupiła firma budowlana z Brześcia OJSC Polesieżyłstroj. 

Portal zauważa, że carskie koszary w międzywojniu były znane jako "koszary legionowe". Stacjonował tam Pułk Lidzki imienia Narbuta.

REKLAMA


Portal Ubran Hrodna pisał w marcu, że wcześniej nie było mowy o rozbiórce – deweloperzy zamierzali przekształcić budynki w luksusowe mieszkania.

"Jesteśmy pewni, że w rezultacie uda nam się stworzyć naprawdę ciekawą i zapadającą w pamięć opcję przebudowy" – prezkazywał przedstawiciel dewelopera z Brześcia, którego cytuje Ubran Hrodna.

Koszary należały do strefy obiektów chronionych i zabytkowych, gdzie zabrania się budowy obiektów przemysłowych i magazynów, wznoszenia budynków oraz przebudowy budynków powyżej piątego piętra. Według lokalnych mediów zabronione były nawet zmiany w fasadzie samych budynków.

REKLAMA

***

Zobacz także:

agkm

Na podstawie m.in. Hrodna Life; Harodnia; newgrodno.by

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej