Polacy piją dużo, ale w Europie są gorsi. Nowy raport WHO o spożyciu alkoholu
Europejczycy wciąż piją najwięcej alkoholu na świecie - wskazuje opublikowany w czwartek raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Statystyczny Europejczyk spożywa w ciągu roku 9,2 litra czystego spirytusu. Polacy piją znacznie powyżej średniej kontynentalnej, ale nie są w czołówce.
Wojciech Rodak
2024-07-25, 18:29
- Region europejski dzierży niesławny rekord najwyższego poziomu konsumpcji alkoholu i boryka się z wynikającymi bezpośrednio z tego konsekwencjami - poinformował doktor Gauden Galea, przedstawiciel WHO, komentując raport. Dokument powstał w oparciu o dane pochodzące z 2019 r.
Według WHO, w państwach Unii Europejskiej "w minionej dekadzie nie ma znaczących zmian w poziomie spożywanego alkoholu". Po mieszkańcach Starego Kontynentu największą słabość do napojów wyskokowych mają mieszkańcy obu Ameryk. Według raportu WHO mieszkańcy tych kontynentów spożywają średnio po około 7,5 litra spirytusu rocznie.
Polacy nie są największymi pijakami w Europie
W Europie mężczyźni wypijają 14,9 litra spirytusu rocznie, a kobiety - cztery litry. Według raportu Polacy ogółem piją średnio 11,6 litra spirytusu rocznie, co wyraźnie wybija nas ponad średnią. Mężczyźni spożywają go wielokrotnie więcej (18,7 l) niż kobiety (5,2 l).
REKLAMA
Nie wypadamy jednak pod tym względem najgorzej. Więcej od nas w Europie piją na przykład Łotysze (13,1 l), Litwini (11,8 l), Irlandczycy (11,7 l), Niemcy (12,2 l), Czesi (13,3 l), Bułgarzy (11,9 l), Austriacy (12 l) i przede wszystkim Rumuni (17 l) i Gruzini (14,3 l). Przynajmniej oficjalnie, wbrew stereotypom, mniej od Polaków piją Rosjanie (10,4 l).
Czytaj także:
Niemal 6 proc. mieszkańców Europy to alkoholicy
Jak napisano w raporcie, na Starym Kontynencie 11 proc. dorosłych cierpi na problemy związane z nadużywaniem alkoholu, a 5,9 proc. jest uzależnionych.
"Alkohol jest w Europie jedną z najczęstszych przyczyn śmierci" - zaznaczono w raporcie WHO. Wyliczono, że jego spożywanie odpowiedzialne jest za około 800 tys. zgonów rocznie.
REKLAMA
Napoje wysokoprocentowe wywołują liczne choroby, m.in. nowotwory, cukrzycę, choroby układu oddechowego i układu wieńcowego.
WHO apeluje do polityków
Organizacja apeluje do rządów europejskich, aby "podwyższyły podatki na napoje alkoholowe, wprowadziły międzynarodowe ograniczenia na reklamowanie napojów wyskokowych i zmniejszyły dostępność alkoholu".
Dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus ocenił, że fakt, iż alkohol zabija 2,6 mln osób rocznie na świecie, "jest nie do zaakceptowania".
- Koniec z nocną sprzedażą alkoholu na stacjach paliw? Zaskakujący sondaż
- Kłopoty branży alkoholowej. Podwyżki akcyzy, cen prądu i gazu największym wrogiem
PAP/WHO/WR/wmkor
REKLAMA