Cyngiel FSB, agenci i przestępcy. Oto więźniowie, których przekazano Rosjanom

W ramach wymiany więźniów do Rosji wrócił między innymi Wadim Krasikow, zabójca ze specjalnej jednostki FSB, a także kilku szpiegów, w tym jeden zatrzymany na terenie Polski, i paru przestępców. Oto, co o nich wiemy.  

2024-08-02, 12:15

Cyngiel FSB, agenci i przestępcy. Oto więźniowie, których przekazano Rosjanom
Putin wita wymienionych więźniów na lotnisku Wnukowo . Foto: EPA/MIKHAIL VOSKRESENSKIY/SPUTNIK/KREMLIN

- Ojczyzna nie zapomniała o was nawet na minutę. Witamy w domu - tymi słowami rosyjski dyktator Władimir Putin powitał na lotnisku w Moskwie rosyjskich agentów, uwolnionych z zachodnich więzień. Podziękował im, że "dochowali wierności przysiędze", i obiecał państwowe nagrody.

Komu dziękował rosyjski przywódca? Oto najważniejsze postacie i ich "zasługi":

Wadim Krasikow

Wadim Krasikow Wadim Krasikow

Krasikow, rocznik 1965, to wysoki rangą oficer Federalnej Służby Bezpieczeństwa, najpewniej powiązany z elitarną jednostką Wimpel. Był kluczowym więźniem, którego chciał odzyskać Kreml.

W 2019 r. Krasnikow zastrzelił w berlińskim parku Kleiner Tiergarten Zelimchana Changoszwilego, byłego czeczeńskiego bojownika, który od dawna był na celowniku Ramzana Kadyrowa. Zamachu dokonał w biały dzień.

REKLAMA

W 2021 r. niemiecki sąd skazał go na dożywocie, stwierdzając, że działał na polecenie państwa rosyjskiego.

Serwis Moscow Times pisze, że poza Changoszwilim Krasnikow jest najpewniej odpowiedzialny za zabicie przedsiębiorcy i radnego Kostomuszki Jurija Kozłowa w 2007 r., a także biznesmena Alberta Nazarowa. Tego ostatniego zastrzelono w Moskwie w 2013 r.

Wadim Krasikow, który wrócił do Rosji w ramach czwartkowej historycznej wymiany więźniów między Rosją a Zachodem, jest agentem państwowej Federalnej Służby Bezpieczeństwa - oświadczył już oficjalnie rzecznik Kremla Dimitrij Pieskow.

Wadim Konoszczenok

REKLAMA

Wadim Konoszczenok Wadim Konoszczenok

48-letni Konoszczenok został zatrzymany w USA. Kilka tygodni temu nowojorska prokuratura postawiła mu szereg zarzutów. Oskarżono go o pranie brudnych pieniędzy w imieniu rosyjskiego rządu. Ponadto zarzucano mu udział w procederze dostarczania wrażliwej, wyprodukowanej w USA, elektroniki i amunicji do Rosji, z naruszeniem amerykańskiej kontroli eksportu, sankcji gospodarczych i inne przepisów karnych.

Śledczy poinformowali w oświadczeniu, że Konoszczenok jest najpewniej powiązany z FSB. Niedawno przeprowadzono jego ekstradycję do Estonii.

Władysław Kliuszyn

Władysław Kliuszin Władysław Kliuszyn

43-letni Kliuszyn to również szemrany rosyjski biznesmen. W 2023 r. w Bostonie został skazany za przestępstwa finansowo-hakerskie, na których zarobił 93 mln dolarów.

Kliuszyn został aresztowany w szwajcarskim Sion w marcu 2021 r. i poddany ekstradycji do Stanów Zjednoczonych w grudniu 2021 r. Oprócz kary pozbawienia wolności orzeczono również przepadek ponad 34 mln dolarów i zapłatę zadośćuczynienia.

REKLAMA

Roman Selezniew

Roman Selezniew Roman Selezniew

Seleznew to cyberprzestępca, który między innymi kradł pieniądze z kart kredytowych lub sprzedawał ich dane przestępcom. Został aresztowany w 2014 r. na Malediwach. W 2017 r., po ekstradycji do USA, usłyszał dwa wyroki – łącznie 27 lat więzienia.

Artem Dulcew

Artem Dulcew to rosyjski szpieg. Żył w Słowenii, udając biznesmena z branży IT o imieniu Ludwig Gisz.

W ostatnią środę w sądzie w Lublanie przyznał się do szpiegostwa. Został skazany na ponad półtora roku więzienia. Zgodnie z oświadczeniem sądu, miał on zostać deportowany do Rosji i otrzymał zakaz wjazdu do Słowenii przez pięć lat.

Anna Dulcewa

Anna Dulcewa działała w Słowenii razem ze swoim mężem Artemem. W ostatnią środę również przyznała się do winy.

REKLAMA

Podawała się za marszanda i właścicielkę galerii. Operowała pod nazwiskiem Maria Rosa Mayer Munos.  

Czytaj także:

Tak jak Dulcew została skazana na karę pozbawienia wolności i deportację.

Michaił Mikuszyn

Mikuszyn to rosyjski szpieg aresztowany w Norwegii w 2022 roku. Pracował na Uniwersytecie w Tromso na kole podbiegunowym, udając brazylijskiego badacza.

REKLAMA

Paweł Rubcow

To rosyjski szpieg, który operował w Polsce. Udawał, że jest hiszpańskim dziennikarzem o nazwisku Pablo Gonzales. Został aresztowany w lutym 2022 r. pod granicą z Ukrainą.

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński poinformował, że Rubcow do wymiany jeńców został włączony na wniosek USA. 


Posłuchaj

Jacek Dobrzyński: na wniosek USA do wymiany więźniów został włączony Paweł Rubcow (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

 

Polskie władze, prezydent, premier i rząd zaakceptowały prośbę władz USA, aby z przestrzeganiem przepisów polskiego prawa włączyć do wymiany osób więzionych w Rosji i na Białorusi oraz państwach NATO aresztowanego w Polsce w 2022 roku Pawła Rubcowa, oficera GRU, realizującego zadania wywiadowcze na terenie Europy i oczekującego na proces karny - wskazał.

REKLAMA


    CNN//IAR/PAP/wr

    wmkor

    Polecane

    REKLAMA

    Wróć do strony głównej