Antyimigranckie zamieszki na Wyspach. Cztery kraje wystosowały ostrzeżenia
Od niemal tygodnia w Wielkiej Brytanii trwają antyimigranckie zamieszki będące pokłosiem tragedii w Southport. Dlatego też Malezja, Nigeria, Indonezja i Australia wystosowały ostrzeżenia dla swoich obywateli podróżujących na Wyspy.
2024-08-05, 21:00
W poniedziałek ministerstwo spraw zagranicznych Malezji sugerowało obywatelom tego kraju, by "trzymali się z dala od protestów" i "zachowali czujność". Ponadto "zdecydowanie zachęciło" ich do rejestrowania się w ambasadzie Malezji w Londynie, aby "otrzymywać na czas informacje i pomoc".
Podobny apel do swoich obywateli przebywających w Wielkiej Brytanii wystosowała również ambasada Indonezji. Zaleciła, by unikali dużych tłumów i zwiększyli czujności.
REKLAMA
Niebezpieczne rozmiary przemocy
Natomiast nigeryjskie MSZ wydało w poniedziałek "ostrzeżenie dla podróżnych". Napisano w nim, że istnieje "zwiększone ryzyko przemocy i zakłóceń porządku spowodowane niedawnymi zamieszkami w Wielkiej Brytanii" oraz, że "przemoc przybrała niebezpieczne rozmiary".
"Demonstracje skrajnej prawicy i innych grup pozaparlamentarnych w niektórych częściach Wielkiej Brytanii w ostatnich tygodniach były duże, a w niektórych przypadkach chuligańskie" – czytamy w komunikacie.
Także australijski rząd zaktualizował w poniedziałek porady dla podróżujących do Wielkiej Brytanii. Doradzał swoim obywatelom "zachowanie wysokiego stopnia ostrożności".
REKLAMA
"Unikaj obszarów, w których odbywają się protesty ze względu na możliwość zakłóceń i przemocy. Monitoruj media pod kątem informacji i aktualności. Należy postępować zgodnie z instrukcjami władz lokalnych" – sugerowano.
Zamieszki po zabójstwie w Southport
Od minionego wtorku w różnych miastach Wielkiej Brytanii trwają zamieszki. Wybuchły po tym, jak w Southport koło Liverpoolu 17-letni Axel Rudakubana, mający rwandyjskie korzenie, zabił nożem trzy kilkuletnie dziewczynki.
Protesty, które gromadzą głównie zwolenników skrajnej prawicy, mają charakter antyimigrancki i antyislamski, co jest związane z pojawiającymi się tuż po zabójstwie fałszywymi doniesieniami, jakoby sprawca był muzułmańskim azylantem.
- Antyimigranckie zamieszki w Anglii. Rząd zwołuje sztab kryzysowy
- Zamieszki po masakrze w Southport. Ekstremiści zaatakowali hotel z migrantami
PAP/WR
REKLAMA