Wino chroni przed demencją? Naukowcy wskazują na jeszcze jeden napój

Demencja dotyka coraz więcej osób. Choć nie wynaleziono jeszcze skutecznego lekarstwa na tę chorobę, to odpowiednia dieta może zmniejszyć ryzyko zachorowania. Zdaniem badaczy z Queen’s University w Belfaście, kluczem są produkty bogate we flawonoidy. 

2024-09-21, 09:55

Wino chroni przed demencją? Naukowcy wskazują na jeszcze jeden napój
Każde spowolnienie choroby ma istotne znaczenie, gdyż pozwala opóźnić niepełnosprawność pacjentów i przynajmniej niektóre objawy choroby. Foto: shutterstock/Rido

Na rosnący odsetek osób zmagających się z demencją wpływa kilka czynników. Wymienia się tutaj przede wszystkim predyspozycje genetyczne, starzenie się społeczeństwa, ale również nieodpowiednią dietę.

Naukowcy z Queen’s University Belfast w Irlandii Północnej wykazali, że spożywanie produktów bogatych we flawonoidy obniża ryzyko demencji. 

Demencji można zapobiec

Wspomniane flawonoidy mają szereg korzystnych działań dla organizmu. Są to substancje przeciwutleniające i przeciwzapalne. Mają także działanie przeciwnowotworowe. Chronią układ krążenia i wspierają procesy poznawcze. 

Ten zestaw pozytywnych efektów znacząco zmniejsza ryzyko zachorowania na demencję. 

REKLAMA

W naszym badaniu kohortowym przeanalizowaliśmy pochodzące z programu UK Biobank dane dotyczące diety ponad 120 tys. dorosłych w wieku od 40 do 70 lat. Wyniki pokazują, że spożywanie dodatkowych sześciu porcji dziennie produktów bogatych we flawonoidy, w szczególności jagód, herbaty i czerwonego wina, wiązało się z niższym ryzykiem demencji o 28 proc. Wyniki były najbardziej zauważalne u osób z wysokim ryzykiem genetycznym, a także u tych z objawami depresji - wyjaśnił autor badania prof. Aedín Cassidy.

Naukowcy wskazują priorytety

Zdaniem badaczy dzięki spożywaniu produktów bogatych we flawonoidy można znacząco obniżyć odsetek zapadalności na demencję. Ma to szczególne znaczenie w społeczeństwach szczególnie obarczonych ryzykiem

Rezultaty te przekazują wyraźny komunikat odnośnie zdrowia, sugerując, że prosta metoda, taka jak zwiększenie codziennego spożycia produktów bogatych we flawonoidy, może obniżyć ryzyko demencji, szczególnie w populacjach o wysokim ryzyku. Obecnie nie ma skutecznego leczenia tej choroby, dlatego interwencje profilaktyczne mające na celu poprawę zdrowia i jakości życia oraz redukcję kosztów społecznych i ekonomicznych powinny nadal być głównym priorytetem zdrowia publicznego - stwierdziła badaczka z uniwersytetu w Belfaście dr Amy Jennings.

Według danych Ministerstwa Zdrowia w 2022 roku w Polsce na Alzheimera i choroby pokrewne chorowało 357 tys. osób. 

REKLAMA

Czytaj także:

PAP/egz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej