Niesamowite odkrycie naukowców. Wyleczą bóle brzucha hormonem miłości?

Australijscy badacze opracowali rewolucyjną metodę leczenia przewlekłego bólu brzucha, opartą na oksytocynie. Do tej pory musiała być podawana domięśniowo lub dożylnie. Dzięki nowej metodzie pacjenci będą mogli przyjmować ją doustnie. 

2024-11-21, 11:29

Niesamowite odkrycie naukowców. Wyleczą bóle brzucha hormonem miłości?
Naukowcy opracowali lek na przewlekłe bóle brzucha oparty na oksytocynie. Foto: WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Głównym problemem w przypadku używania oksytocyny było to, że rozpadała się w układzie pokarmowym. Zespół docenta Markusa Muttenthalera z Instytutu Biologii Molekularnej University of Queensland ustabilizował strukturę hormonu. Dzięki temu będzie mogła być przyjmowana doustnie. 

Badania były prowadzone w odpowiedzi na rosnące potrzeby pacjentów. Jak twierdzi  Muttenthaler, przewlekłe bóle brzucha dotyczą bardzo dużej grupy dorosłych ludzi. 

Ból ten dotyka nawet 15 proc. dorosłych w ciągu ich życia, a wszystko, co mamy, to leki przeciwzapalne i opioidy, które mogą powodować skutki uboczne i uzależnienie - stwierdził. 

Duże nadzieje

Jego zdaniem nowe badania dają nadzieję na dużo skuteczniejsze leczenie dolegliwości związanych chociażby z zespołem jelita drażliwego czy choroby zapalnej jelit.

REKLAMA

- Nasze badania koncentrują się na peptydach, które są cząsteczkami o bardzo silnym i selektywnym działaniu oraz mają niewiele skutków ubocznych. Jednak prawie wszystkie leki peptydowe muszą być wstrzykiwane, ponieważ są szybko trawione w jelitach. Opracowaliśmy teraz sposób, aby peptydy były stabilne w jelitach, dzięki czemu można je podawać doustnie. To nowe i bardzo obiecujące podejście do leczenia zaburzeń jelitowych - podkreślił naukowiec.

Hormon miłości

Sama oksytocyna jest wytwarzana w mózgu i odpowiada za szereg procesów w organizmie. Chodzi m.in. o skurcze porodowe czy uwalnianie mleka podczas karmienia piersią. Redukuje również stres i działa przeciwlękowo. Może też łagodzić bóle brzucha. 

Często nazywana jest hormonem miłości, ponieważ ma wpływ np. na empatię, budowanie więzi i zaufanie. 

Zgodnie z badaniami ustabilizowane cząsteczki nie muszą przenikać z jelit do krwiobiegu, ponieważ działają w okrężnicy. Zmniejsza to ryzyko działań niepożądanych w reszcie organizmu, co jest problemem w przypadku wielu innych leków o działaniu ogólnoustrojowym.

REKLAMA

Czytaj także:

PAP/egz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej