Składnik z warzyw zatrzymuje proces siwienia. Najnowsze odkrycie naukowców

Luteolina, która występuje m.in. w selerze, marchwi, cebuli, może przeciwdziałać siwieniu włosów - informują japońscy naukowcy. Tak wynika z najnowszych badań, które przeprowadzono na Uniwersytecie Nagoya.

2025-02-07, 10:11

Składnik z warzyw zatrzymuje proces siwienia. Najnowsze odkrycie naukowców
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: StepanPopov/Shutterstock

Jak zatrzymać siwienie włosów? Szokujące odkrycie naukowców

Na łamach pisma "Antioxidants" ukazały się wyniki najnowszego badania japońskich naukowców, którzy wzięli pod lupę proces siwienia włosów. Choć srebrne kosmyki mogą pojawić się także u osób stosunkowo młodych, to siwienia jest jednym z typowych objawów starzenia się. 

Badanie w tym kierunku zostało przeprowadzone na Uniwersytecie Nagoya w Japonii pod kierownictwem profesora Masashi Kato i Takumi Kagawy. Jego wyniki wskazują, że przeciwutleniacz o nazwie luteolina może hamować proces siwienia włosów. Luteolina występuje w warzywach - np. selerze, brokułach, marchwi, cebuli i papryce, które są także źródłem innych witamin i wartości odżywczych. 

Luteolina może zapobiegać siwieniu włosów. Znajduje się w warzywach

Podczas eksperymentu wzięto pod uwagę działanie trzech antyoksydantów - luteoliny, hesperytyny, diosmetyny. Celem była ocena ich właściwości zapobiegających siwieniu u myszy, które hodowano tak, aby siwiały jak ludzie. Różnica była wyraźnie widoczna: myszy, którym podano luteolinę, zachowały czarne futro, nawet gdy futro pozostałych gryzoni stało się szare, niezależnie od tego, czy luteolina była podawana zewnętrznie, czy wewnętrznie.

Czytaj także:

Działanie luteoliny w kierunku zapobiegania siwieniu jest ściśle powiązane z jej wpływem na endoteliny - białka, które odgrywają kluczową rolę w komunikacji komórkowej. Podawanie luteoliny pozwoliło zachować ekspresję endotelin i ich receptorów, wspierając zdrowe ścieżki sygnałowe, zapobiegając spadkowi aktywności wytwarzających ciemny barwnik melanocytów.

"Wynik był zaskakujący"

"Antioxidants" cytuje wypowiedzi badaczy. - Ten wynik był zaskakujący (...). Chociaż spodziewaliśmy się, że przeciwutleniacze mogą przeciwdziałać siwieniu, tylko luteolina, a nie hesperetyna lub diosmetyna, wykazały znaczące działanie. To odkrycie sugeruje, że luteolina może mieć wyjątkowe działanie lecznicze, które zapobiega siwieniu - stwierdził profesor Masashi Kato.

Czytaj także:

Dr Kagawa z kolei przewiduje szersze zastosowania luteoliny w badaniach związanych z wiekiem. - Ciekawe byłoby zbadanie, czy działanie przeciwstarzeniowe luteoliny można by również zastosować w przypadku innych zmian związanych z wiekiem, w tym łysienia - skomentował.

Luteolina "rozwiąże problem" siwienia?

- Co ciekawe, luteolina miała ograniczony wpływ na cykle włosów, co wskazuje, że jej główny wpływ dotyczy pigmentacji, a nie wzrostu lub wypadania włosów (...). To ukierunkowane działanie sprawia, że luteolina jest szczególnie intrygującym kandydatem do rozwiązania problemu siwienia włosów związanego z wiekiem - dodał.

REKLAMA

Luteolinę możemy dostarczać organizmowi, nie tylko jedząc warzywa. Dostępna jest także jako suplement do stosowania miejscowego i doustnego, co czyni ją realnym kandydatem do dalszego rozwoju jako kuracji przeciw siwieniu.

Źródło: Antioxidants/PAP/hjzrmb/kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej