Seria wstrząsów w Neapolu. Pod miastem znajduje się potężny wulkan
Tylko w ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin w okolicach Neapolu odnotowano kilkaset trzęsień ziemi. Większość to pomniejsze wstrząsy, ale dwa osiągnęły magnitudę 3,9. Ich źródło leży na Polach Flegrejskich - kalderze superwulkanu.
2025-02-18, 12:47
Silne wstrząsy pod Neapolem
W związku z trzęsieniami ziemi nie odnotowano strat materialnych ani osób poszkodowanych. Nie zmienia to jednak faktu, że wzmożona aktywność sejsmiczna w tym regionie budzi duże obawy mieszkańców regionu.
Pierwszy silniejszy wstrząs o magnitudzie 3,9 miał miejsce w niedzielę o godz. 15.30. Jego epicentrum znajdowało się w zatoce Pozzuoli, na głębokości ok. 2 km. Identyczny wstrząs w tym samym regionie miał miejsce w poniedziałek o godz. 12.19. We wtorek nad ranem doszło do jeszcze jednego, silniejszego wstrząsu o magnitudzie 3,1.
W mieście Pozzuoli zamieszkanym przez ok. 80 tys. osób w związku z sytuacją sejsmiczną zamknięto szkoły - informuje włoska agencja ANSA. Burmistrz miasta Luigi Manzoni stwierdził, że to "jeden z najdłuższych i najbardziej intensywnych wstrząsów sejsmicznych ostatnich 40 lat".
Mieszkańcy spali w samochodach. Uruchomiono noclegownie
W Pozzuoli i Bacoli uruchomiono noclegownie dla osób, które boją się spać we własnych domach. Wielu mieszkańców regionu ostatnią noc spędziło w samochodach. We wtorek późnym popołudniem szef Obrony Cywilnej Fabio Ciciliano spotka się z lokalnymi władzami, aby omówić sytuację. W rozmowach wezmą udział również przedstawiciele Obserwatorium Wezuwiusza oraz agencji INGV, monitorującej aktywność sejsmiczną i wulkaniczną we Włoszech.
REKLAMA
Pola Flegrejskie to miejsce, w którym pod powierzchnią ziemi znajduje się jezioro płynnej magmy. Ostatnia erupcja wulkanu miała miejsce w 1538 roku.
- Santorini grożą kolejne wstrząsy? Sejsmolog nie ma złudzeń
- Trzęsienia ziemi w Grecji. Kolejna wyspa wprowadza stan nadzwyczajny
- Wstrząsy na Santorini. Naukowcy nie wykluczają kolejnej katastrofy
Źródło: ANSA/egz/kor
REKLAMA