Putin proponuje Trumpowi układ. "Mamy dużo metali ziem rzadkich"
"Rosja ma dużo metali ziem rzadkich i jest otwarta na współpracę z USA w ich wydobyciu" - oznajmił we wtorek Kreml. Według Władimira Putina chodzi również o złoża położone w Donbasie. Z kolei w poniedziałek Donald Trump informował, że USA i Ukraina są bliskie porozumienia w kwestii umowy o przekazaniu ukraińskich zasobów mineralnych.
2025-02-25, 17:05
Rosja zaprasza USA do współpracy. Putin chce dysponować ukraińskimi złożami
- Amerykanie potrzebują metali ziem rzadkich. My ich mamy dużo. Mamy własne plany eksploatacji strategicznych zasobów, ale są tu całkiem duże możliwości współpracy - stwierdził we wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
W poniedziałek mówił o tym również Putin. Zapewnił o otwartości Rosji na współpracę z partnerami - również amerykańskimi - w kwestii dostępu do surowców. Chodziło także o te, które znajdują się na terenach okupowanych przez Rosję.
Trump twierdzi, że umowa z Ukrainą zostanie podpisana w przyszłym tygodniu
Prezydent USA również mówił o partnerstwie z Moskwą, zapowiadając "duże transakcje dotyczące inwestycji gospodarczych". W kwestii złóż przekazał natomiast, że spodziewa się podpisania umowy o przekazaniu przez Ukrainę zasobów metali ziem rzadkich już w przyszłym tygodniu. W pierwotnym kształcie nie została ona zaakceptowana przez Kijów. USA oczekiwało połowy dochodów z wydobycia, jako rekompensaty za dotychczasową pomoc w wojnie obronnej z Rosją.
W dokumencie nie było jednak zapisów o gwarancji bezpieczeństwa ze strony Stanów Zjednoczonych. Zełenski tę kwestię stawia jasno jako kluczową dla ewentualnego porozumienia. Po odmowie Trump miał wpaść w złość, grożąc odcięciem dostępu do systemu łączności satelitarnej Starlink ukraińskiemu wojsku.
REKLAMA
Dlaczego metale ziem rzadkich są kluczowe?
Metale ziem rzadkich są kluczowe m.in. dla przemysłu elektronicznego. Wykorzystuje się je do produkcji telewizorów, telefonów komórkowych, czy samochodów elektrycznych. Używane są też w turbinach wiatrowych i systemach antyrakietowych, oraz wielu innych sprzętach elektronicznych.
USA od wielu lat próbują zniwelować przewagę Chin, które zdominowały globalny łańcuch dostaw tych metali. Złoża wielu krytycznych pierwiastków leżą właśnie w Ukrainie, a duża część na okupowanych przez Rosję terenach.
Sama Rosja jest na piątym miejscu na świecie pod względem ilości posiadanych złóż metali ziem rzadkich. Przed nią znajdują się Chiny, Brazylia, Indie i Australia.
- Amerykański bombowiec przeleciał przy granicy z Rosją. Może przenosić broń jądrową
- Co z misją w Ukrainie? Jan Piekło: ważne, żeby Europa zaczęła traktować NATO poważnie
- Los Ukrainy zależy od pomocy z USA? "Broni wystarczy do lata"
Źródło: PAP/egz
REKLAMA