Rozejm za zniesienie sankcji? Rosyjski dokument "zamącił wody"

Z opublikowanego przez Kreml oświadczenia wynika, że rozejm na Morzu Czarnym w wojnie z Ukrainą może wejść w życie tylko po zawieszeniu sankcji, dzięki czemu Rosja mogłaby wznowić eksport żywności i nawozów - wskazuje BBC. Dodaje, że warunków tych nie było w amerykańsko-rosyjskich ustaleniach.

2025-03-26, 14:23

Rozejm za zniesienie sankcji? Rosyjski dokument "zamącił wody"
Zdaniem BBC, Rosja widzi umowę o rozejmie na Morzu Czarnym jako szansę na likwidację sankcji. Foto: Shutterstock

Umowa o rozejmie na Morzu Czarnym. Rosja widzi szansę na likwidację sankcji

Zdaniem brytyjskiego nadawcy porozumienia między USA a Ukrainą i USA a Rosją zawierały zbliżone ustalenia. Były to zobowiązania dotyczące kroków do zapewnienia bezpiecznej żeglugi i do "wyeliminowania użycia siły". W dokumentach ujęto też zgodę stron do "zbudowania środków służących wdrożeniu porozumienia zakazującego ataków na infrastrukturę energetyczną Ukrainy i Rosji". Jak stwierdziła stacja BBC, choć prezydent Wołodymyr Zełenski wydawał się raczej zadowolony, to żałował, iż zakaz ten nie jest jednoznaczny. Ukraińskiemu przywódcy udało się również uzyskać zapis, że Stany Zjednoczone "będą nadal wspierać starania o wymianę jeńców, uwolnienie zatrzymanych cywilów i zwrot wywiezionych przemocą ukraińskich dzieci".

BBC o rosyjskim dokumencie ws. rozejmu na Morzu Czarnym. "Zamącił wody"

Jednak dokument opublikowany przez Rosję wkrótce po zawarciu porozumień w Arabii Saudyjskiej "zamącił wody" - podała BBC. Zakłada on, że czarnomorski rozejm wejdzie w życie dopiero, gdy zostaną zniesione sankcje na rosyjskie banki, firmy ubezpieczeniowe, porty i statki. Oznacza to, że Kreml postrzega umowę nie jako wznowienie tzw. czarnomorskiej inicjatywy zbożowej, z której wycofał się w 2023 roku, ale jako okazję do wycofania się Zachodu ze znaczącej liczby nałożonych na Rosję sankcji.

"Wymagałoby to czasu i tym samym opóźniło rozejm, ponadto zaś nie wszystkie kroki, których podjęcia domaga się Rosja leżą w gestii USA. Powrót do systemu SWIFT wymagałby aprobaty Unii Europejskiej" - podkreśliła BBC. Co więcej, Kreml zapowiedział, że trzydziestodniowa przerwa w atakach na infrastrukturę byłaby antydatowana na 18 marca i mogłaby zostać zawieszona, gdyby jedna ze stron pogwałciła porozumienie.

Istotne nie jest ogłaszanie rozejmów, ale to, jak będą wdrażane

"Innymi słowy uzgodniono kruche kroki zmierzające do zmniejszenia zakresu walk w Ukrainie, którym jednak nie towarzyszy gwarancja sukcesu i które dokonują się w atmosferze wzajemnej nieufności" - oceniła BBC. "Nawet gdyby umowa ta miała przetrwać, jest bardzo odległa od początkowo oczekiwanego przez USA zawieszenia broni obejmującego cały kraj" - czytamy w analizie. Zdaniem BBC najistotniejsze nie jest ogłaszanie rozejmów, ale to "czy i jak będą one wdrażane".

REKLAMA

"Czy obie strony wdrożą ustalenia i będą ich przestrzegać? Z odpowiedzi na te pytania dowiemy się wiele o tym, czego strony naprawdę chcą. Czy chcą zawieszenia broni, które przeistoczy się w długotrwały pokój, czy też chcą tylko handlować, jednocześnie usiłując uzyskać przewagę na polu walki?" - podsumowała stacja BBC.

Czytaj także:

Źródła: BBC/PAP/mg/kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej