Naukowcy ujawniają tajemnice Wielkiej Błękitnej Dziury. Niepokojące wnioski
Wielka Błękitna Dziura to jedno z najbardziej tajemniczych miejsc na Ziemi. Głęboka na 125 metrów rozpadlina skrywa sekrety sprzed tysięcy lat, które próbują rozwikłać naukowcy. Znaleźli niepokojące dowody zmian klimatu.
2025-04-05, 16:20
Tajemnice dna Wielkiej Błękitnej Dziury
Okolona wodą i pierścieniem rafy Wielka Błękitna Dziura (Great Blue Hole) to podmorska studnia sięgająca prawie 125 metrów w głąb morza. Na mniej więcej głębokości 35 metrów rozszerza się w wielką jaskinię. Oddalona jest na Morzu Karaibskim o około 80 kilometrów od Belize City.
Naukowców najbardziej interesuje jednak dno jaskini. Względne odcięcie od pływów morskich sprawiło bowiem, że warstwy osadowe stanowią archiwum warunków pogodowych z ostatnich kilku tysięcy lat, od momentu zakończenia ostatniej epoki lodowcowej i zalania jaskini oraz utworzenia leju krasowego, który znany jest właśnie jako Wielka Błękitna Dziura.
W 2022 naukowcy Uniwersytetu Goethego we Frankfurcie przystąpili do wydobycia 30-metrowego rdzenia osadowego z dna jaskini. W ten sposób postanowili ujawnić część ukrywanych przez Wielką Błękitną Dziurę tajemnic. I poznać wpływ globalnego ocieplenia na pogodę i klimat w rejonie Belize.
"Ze względu na wyjątkowe warunki środowiskowe - w tym pozbawioną tlenu wodę przydenną i kilka warstw wody o rozwarstwionym składzie - drobne osady morskie mogły osadzać się w Wielkiej Błękitnej Dziurze w zasadzie bez przeszkód" - powiedział "Daily Mail" główny autor badania dr Dominik Schmitt z Biosedimentology Research Group.
REKLAMA
Niepokojący zapis z rdzenia osadowego
Dzięki analizie rdzenia udało się naukowcom zidentyfikować łącznie 574 wielkich burz, które miały miejsce w ciągu ostatnich 5700 lat. Równocześnie odkryli, że częstotliwość burz tropikalnych i huraganów w tej części świata wzrastała stale w tym czasie. Udało im się też odkryć zależność między wyższymi temperaturami powierzchni morza, a zwiększoną częstotliwością burz i huraganów.
W ciągu tych 5700 lat nad Wielką Błękitną Dziurą przechodziło od czterech do 16 burz tropikalnych i huraganów na stulecie. Co dało naukowcom prawo do wniosku, że dziewięć warstw burzowych z ostatnich 20 lat wskazuje na to, że ich częstotliwość się drastycznie zwiększa.
"Nasze wyniki wskazują, że tylko w naszym stuleciu nad naszym regionem może przejść około 45 burz tropikalnych i huraganów" – powiedział profesor Eberhard Gischler, który również brał udział w badaniu.
Działalność człowieka przyczyną częstszych kataklizmów
Naukowcy zwracają uwagę, że za tak drastyczny skok liczby burz tropikalnych i huraganów nie mogą odpowiadać naturalne procesy klimatyczne. Ich zdaniem ocieplenie klimatu wywołane przez człowieka jest winne.
REKLAMA
Czytaj także:
- Klimat ociepla się z roku na rok. Eksperci alarmują i apelują o działania
- Globalne ocieplenie. Co się stanie, jeśli nie uda się zahamować zmian klimatu?
- Brak śniegu w zimie prowadzi do letniej suszy. To efekt ocieplenia klimatu
Źródło: DailyMail/AM
REKLAMA